Червоні коні – Франц Марк

Червоні коні   Франц Марк

Франц Марк – відомий німецький художник-експресіоніст, який заснував разом з В. Кандинським альманах, а потім і об’єднання “Синій вершник”. Творчий шлях Франца Марка дуже неоднозначний, за коротке життя їм були пройдені дуже несхожі один на одного етапи.

Спочатку джерело максимальної наближеності до природи і, отже, найвищою чуттєвості і щирості він шукав у зображеннях тварин. Саме в цьому він знаходив “…приплив свіжої крові в природі…”. Пошук нових способів вираження призводить Марка до авангардистів, разом з якими він бере участь у створенні журналу “Пан”. Творчий пошук художника обумовлений бажанням проникнути в суть речей, побачити “духовну сторону природи” за межами матеріальної видимості.

Спочатку Марк прагне піти від цивілізації в світ дикої природи, але поступово він і тут починає перейматися великою кількістю плотського. Вирисовиваемие реальні образи тварин поступово стають у нього все більш і більш схематичними. Таким чином здійснюється перехід творчості Марка від “сезаннизма до експресіонізму”. Зрештою образи тварин трансформуються у нього в абсолютно абстрактні образи, народжують власний світ художника.

Одним з “перехідних” полотен Марка є картина “Червоні коні”. Деяка схематичність композиції не зменшує відчуття реальності зображення – повних внутрішньої кипучої енергії трьох коней. Хоча за стилістикою ця робота вже нагадує ритмічну арабеску своєю декоративністю, близькою до фовистам і експресіоністам, це ще “жива” натуральна живопис. Червоний колір – вираз вищої природної чуттєвості у відчутті художника. Сила і неудержимость дикої природи Передають пульс життя, її щирість у не займаному людиною вигляді.

У наступних роботах реальні образи тварин поступово наповнюються “скляної” прозорістю, лінії створюють геометричні силуети. В роботі 1914 р. “Боротьба форм” Марк вже виступає як абсолютний абстракціоніст.

Об’єднання “Синій вершник” було створено в 1911 р. разом з Марком Ст. Кандинським і проіснувала до 1914 р. Оригінальна назва була придумана спільно основоположниками: і Кандинський, і Марк воліли синій колір; перший знаходив колоритними вершників, другий все життя любив коней. Певною мірою необхідність у подібному об’єднанні існувала вже кілька років, проте тільки відмова офіційної виставки “Мюнхенський Сецессіон” прийняти роботи авангардистів показав неможливість художників нового напряму існувати в рамках “загальноприйнятою” живопису.

Нове мистецтво виходило за рамки реальності, воно починало існувати за своїми власними законами у власному, створеному чуттям і рукою художника світі. Сам Марк писав, що модерністи зображали “речі, заховані під покровом видимості”. Загадка буття, не пізнавана суть всього цікавила і художників “Синього вершника”. Вважається, що перша абстрактна картина була написана другом Марка – Ст. Кандинським в 1910 р.

Шлях митців нового об’єднання, що почався від експресіонізму, поступово під впливом своїх лідерів переходить до все більш і більш бунтарствующим і революційним способам самовираження і самопоиска, що перебувають часом на грані “нікчемних гармашів”. Роботи, виконані учасниками “Синього вершника”, наповнені яскравими квітами, символічними і чисто декоративними елементами. Це дуже чітко проявилося в полотні Марка “Вежа синіх коней” на жаль, не зберігся і доступному глядачам тільки на фотографіях. Якщо Кандинський розвивав емоційний, “аморфний” абстрактивизм, то Марк згодом перейшов до напрямок геометричної абстракції. Художник Франц Марк трагічно загинув під Верденом у віці 36 років.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)