Червоний вершник – Микола Реріх

Червоний вершник   Микола Реріх

Вогненний знак ери Шамбали – Червоний Вершник або червоний кінь – є сюжетно-смисловим лейтмотивом серії “Майтрейя”. Вона являє мальовнича втілення побаченого і почутого під час подорожі: величаво-епічна панорама гірських пейзажів змінюється конкретними жанровими сценами, пам’ятки східної архітектури – образами народних оповідей про Шамбалу, Майтрейе, Рігден Джапо.

Безпосереднім приводом для створення картини стала старовинна танка “Червоний вершник” – подарунок, отриманий Реріхом в Ладакх.

“На червоному коні, з червоним прапором неудержно несеться захищений бронею червоний вершник і сурмить в священну раковину. Від нього летять бризки червоного полум’я, і летять попереду червоні птиці. За ним гори Білухи; снігу, і Біла Тара шле благословення. Над ним радіє збори великих лам. Під ним – охоронці і стада домашніх тварин як символи місця” – так описував Реріх зображення на подарованій танку.

Картина “Червоний вершник” відкриває серію “Майтрейя” у зборах Нижегородського художнього музею. Надзвичайно гармонійна, м’яка, золотисто-сиреневатая гамма, неспішний ритм руху жінок з кошиками за спиною створюють поетичний і в той же час характерний образ східного міста, зануреного в дремотную тишу. Ймовірно, це околиця Хотана з розташованими на півдні горами Карангу Таг.

Крім натурного відтворення оазису в полотні знайшли своєрідне відображення і легенди про білому коні. Реріх зазначав, що в переказах багатьох народів білий кінь належить героєві. Йому надано право ходити і одному, приносячи велику звістку. Эрдени Морі, зображений на древній ступі, – кінь щастя в монгольському епосі.

З легендами про нього художник зустрічався під час подорожі. Поява Эрдени Морі, несучого на собі вогняне Скарб світу – чарівний камінь Чінтамані, нагадувало людям про неминучий прихід Нової Ери.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Червоний вершник – Микола Реріх.