Чесменський бій – Іван Айвазовський

Чесменський бій   Іван Айвазовський

Картина Івана Айвазовського “Чесменський бій” була написана в 1848 році. Вона присвячена історичній події 1770 року. В ніч з 25 на 26 червня відбулося морський бій у Чесменській бухті між турецьким і російським флотами. Закінчилося воно повним розгромом колись величного турецького флоту російськими моряками. Велику перемогу, яка принесла славу нашого флоту, і хотів відобразити на полотні Іван Айвазовський.

Битва сталася вночі. Тому саме поле бою освітлене загравою пожежі палаючих кораблів. Навколо битви дуже темно і тільки місяць зловісно вимальовується серед диму. Небо показано чорним, зірок не видно. При відблиск місяця розгорталися трагічні події, які призвели до загибелі великої кількості людей.

На задньому плані картини видно палаючі кораблі ворога. Тут показаний пожежа не одного чи двох кораблів, а цілої армади. Від одного єдиного корабля почалася пожежа, яка знищила могутній турецький флот. Частина турецьких кораблів пішла на дно, інші догорають. Видно, що бій закінчився недавно. На передньому плані зображено уламки корабля, на яких люди намагаються врятуватися від неминучої загибелі. Це, швидше за все, турецькі моряки, які перебувають у паніці від подій, що відбуваються.

У напрямку до російської судну пливе шлюпка з російськими моряками, які, мабуть, завдали шкоди турецької флотилії, зробивши підпал цього першого корабля. Кораблі російської ескадри зображені цілими і неушкодженими. Вони залишилися такими завдяки вмілій тактиці ведення бою. Російські суду гордо височіють на передньому плані. На картині видно контраст темних і світлих тонів. Відбувається битва, як би між темними і світлими силами. На передньому плані височіє флагман російського флоту. Це говорить про перемогу російських моряків, які вели праведний бій за свою батьківщину.

В. Айвазовський показав у своїй картині величність подвигу російського народу. Бачачи цю картину, кожна людина відчуває гордість за російських моряків, які вчинили подвиг, перемігши сильного супротивника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)