Читачі газет у Неаполі – Орест Кіпренський

Читачі газет у Неаполі   Орест Кіпренський

Цей шедевр, стоїть осібно у творчості Кіпренського, до кінця не розгаданий до цих пір. Ми бачимо назву французької газети, яку читають “читачі”, і тему сильно схвилював їх повідомлення Pologne” . Тобто мова йде про події в Польщі, де в листопаді 1830 року вибухнуло визвольне повстання, що закінчилося його жорстоким придушення царськими військами і скасуванням Конституції 1815 року, дарованої Олександром I польського народу.

Європейські газети тоді багато шуміли з приводу “татарських жорстокостей” самодержавного режиму; російське ж суспільство оцінках подій розкололося. Пушкін, наприклад, написавши вірш “Наклепникам Росії”, повністю став на бік царя. Самий головний питання, що виникає з приводу картини, – хто зображений на ній? Відповівши на нього, ми зрозуміємо її пафос.

Сам автор в одному з листів говорив про “росіян мандрівників”. Але, можливо, тим самим він свідомо вводив у оману глядачів, наділених владою на його батьківщині. У всякому разі, існує думка, що перед нами польські революціонери. Написати груповий портрет наш герой, швидше за все, що задумав, не без задньої думки позмагатися з Брюлловим, піднялася зірка якого затьмарила колишню європейську славу Кіпренського. Це останньому стало ясно відразу ж після повернення у Італію в 1829 році. Змагання вийшло цікавим, хоча в процесі реалізації задуму автор “Читачів газет” “побіг” зовсім не по тій “біговій доріжці”, на якій ставив свої рекорди його суперник.

Груповий портрет Кіпренського – крім того, що як б самостійно, нікого про це не питаючи, переріс в жанр, – виявився абсолютно новаторським у формальному сенсі: в ньому автор вибудував ціле виключно на психологічній взаємозв’язку персонажів, об’єднаних єдиними думками, турботами і хвилюванням. Ось це-то хвилювання і зосереджена увага і стали каменем спотикання для сучасників, не дуже вірили в те, що польські події можуть настільки сильно зацікавити російських пустопорожніх мандрівників. Заговорили про “осіб польської національності”. Навіть про те, що одним з персонажів картини є Адам Міцкевич, про чию нелюбові до Росії було відомо кожному.

Імператор Микола I не підтримав подібних трактувань. Президент Академії мистецтв А. Оленін, повідомляючи художнику в Італію про публічне показ картин відбулася восени 1833 року академічній виставці, писав: “ваші Картини, і в особливості Мандрівники, захоплювали глядачів, збіг яких було незвичайно. Государ імператор досить милувався вашими творами, опитував, кому вони належать…” Наш художник, спробувавши відтворити те групове увагу, що лягло в основу цього шедевра, зупинився на двох персонажів, зображених ліворуч.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)