Читання – Едуард Мане

Читання   Едуард Мане

Вікторія Меран не раз з’являлася на полотнах художника – її ніжний образ ми бачимо в таких шедеврах, як “Олімпія”, “Вулична співачка”, “Сніданок на траві”, “Залізниця” і “В костюмі матадора” у 1868 році Мане пише побутову картину “Читання”, де знову постає його улюблена натурниця.

Біля широкого вікна, яке вгадується за тонкою летить шторою, сидить молода дівчина з високими вилицями і забраними наверх темно-каштановим волоссям. Мерехтіння білого помітно пожвавлює всю композицію – і сукня з вирізом, і диван, і штора написані в одному колірному колориті, але художник майстерно “расцветил” його з допомогою відблисків. Дівчина зосереджена, вона уважно слухає читця, фігура якого виступає з темного верхнього правого кута картини.

Тільки поглянувши на картину, не можна не констатувати – це найчистішої води імпресіонізм. Тільки ця художня зображальна естетика могла так філігранно перетворювати дійсність, роблячи з звичайного сюжету приголомшливі по своїй красі шедеври. Парадокс полягає в тому, що захоплюючись творчістю Ренуара і свого майже тезки Клода Моне, Едуард Мане відмовлявся зараховувати себе до руху імпресіоністів, між тим сьогодні ні для кого не секрет, що живописець стояв біля самих витоків цього напрямку.

Широкі, але короткі мазки, які створюють динаміку, імпульсні лінії, гра світлових відблисків на сукню, “вільний” подих простору картини – все це, самі вірні риси імпресіонізму. Автор ніби вихопив один кадр із загального потоку дій і відобразив це крихкий мить, перетворивши його в чарівна мить, де неспішно ллється мова з уст юнака, вітер грає з підлогами штор і хвилясті сукнею молодої прекрасної німфи, чия краса може посперечатися з красою цього пасторального моменту.

До речі, доля цієї красуні була дуже незавидна – вона так і не вирвалася з убогості, про що пристрасно мріяла, Мане давно малював інших чарівних жінок, краса стала йти, і Вікторія Меран заробляла собі на життя піснями на вулицях, і отримала прізвисько “Липучка” за жебрацтво в кафе і питних закладах. А той чарівний час, коли її красою захоплювався талановитий художник, переміщаючи її образ з одного полотна на інше, давно пішло, залишивши лише спогади і безсмертні полотна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Читання – Едуард Мане.