Читаюча дівчина – П’єр Огюст Ренуар

Читаюча дівчина   Пєр Огюст Ренуар

“Постійно експериментуючи, на цьому портреті Ренуар хоче домогтися відчуття сліпучого сонячного сяйва. Висвітлюючи копицю рудого волосся і падаючи з-за спини дівчини на сторінки розкритої книги, світло відбивається від білої папери на чарівному молодому обличчі.

Всюди грають сонячні відблиски. Пензель художника не ковзає м’якими широкими мазками по зору полотна. Фарби покладені густо, окремими плямами. Так, наприклад, з близької відстані видно, що великий світлий бант на шиї дівчини написаний густими білилом, а поверх і поруч з ними чіткими роздільними мазками прокладені блакитна, синя і яскраві червоні фарби. Поблизу ми бачимо густе, майже штрихове лист, але віддаляючись від портрета, виявляємо, що, з’єднуючись разом, ці різнокольорові плями і штрихи, зливаючись, передають важко вловиму гру відбитого від білих сторінок книги сонячного світла на великому банті шийного хустки.

Такими ж різноманітними прийомами накладання фарби на полотно від густого плями, штриха ирастирания фарби по грунту пензлем, шпателем або навіть пальцем, створена соковита, барвиста симфонія, що передає красу освітленій сонцем голови та обличчя. Ренуар вловив миттєве враження. Портрет, незважаючи на статичність простої композиції, фіксує швидко проходить і постійно мінливу кольорову і повітряну атмосферу самого вигляду читаючої дівчини.

Найпростіший сюжетний мотив не відволікає, а навпаки, зосереджує увагу глядачів на самій живопису, на те, з якою майстерністю, що межує з чаклунством, зображена освітлена сонцем голова моделі. Можна і далі докладно розібрати, як Ренуар передавав на полотні миттєво мінливі враження від ніжної шкіри обличчя, від чудових волосся медового кольору. Можна відзначити контрастний всьому образу темний синій фон портрета і намічені за головою обриси рами вікна, крізь яке ильется цей сліпучий світло, або розповісти, як на темну кофту покладено світлий вигляд, який визначив плече і підкреслив об’ємність постаті дівчини. А ще краще один раз побачити цей шедевр, щоб зрозуміти, що “Читаюча дівчина” Ренуара – одна з вершин французького імпресіонізму.

Портрет цікавий ще й тим, що фарби на нього покладені рельєфно, і якщо поглянути на нього пильно, то помітні об’ємні піднесення барвистого шару, особливо в тих місцях, де Ренуар намагався домогтися передачі складних світлових ефектів. Малюнок тут не грав особливої ролі. Він формувався кольором. Тому його контури хиткі й непевні. Згодом Ренуар зовсім по-іншому буде ставитися до малюнку в своїх композиціях. Але зараз, в період розквіту імпресіоністичного живопису, малюнок грав підпорядковану роль, на відміну від академічного живопису тих років, де він займав головне місце.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)