Чоловічий портрет – Антонелло да Мессіна

Чоловічий портрет   Антонелло да Мессіна

Чудовий зразок майстерності Антонелло-портретиста – ” портрет молодої людини, сповнений близько 1475 року. Фон, як і в інших його портретах, був колись темно-оливковою, але з часом почорнів. Для повного уявлення про це портреті треба додати знизу сантиметра три – стільки займав зрізаний край парапету з картеллино.

Відношення сторін наближалося до 3;2. Така пропорція не типова для погрудних портретів, зазвичай тяжіють до більш спокійних відносин 4:3 або 5:4. Витягнутий у висоту формат; гучний акорд червоної шапки, приглушено-фіолетового куртки і сніжно-білої сорочки; гордовито піднесений бліде обличчя; яскраві стислі губи; холодний пронизливий погляд – все це сприймається миттєво, впливає на нас з такою силою, що, здається, і зустріч з живим оригіналом не могла б справити сильне враження. Антонелло ввів в портрет ледь помітне неузгодженість між виразами дальньої та ближньої половин обличчя.

Далека, яскравіше освітлена, контрастно виділяється на тлі частина особи з відблиском, сверкнувшим на райдужній оболонці, неначе визирає з-за більш спокійною ближньої половини. Уважно проводжає цей чоловік глядача своїм холодно оцінюючим поглядом, скептично підібгавши куточок рота. Здається, він бачить глядача наскрізь. Але ближня сторона обличчя не бере участь в цьому об’єктивному дослідженні. Трохи піднята брова, трохи опущене повіку, округляющая підборіддя складки висловлюють задоволення досягнутим розумінням. З легкою іронією він дає зрозуміти глядачеві, що той для нього абсолютно прозорим.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Чоловічий портрет – Антонелло да Мессіна.