Чоловічий портрет (Аріосто) – Тіціан Вечелліо

Чоловічий портрет (Аріосто)   Тіціан Вечелліо

Поряд з Мікеланджело, Тіціан, мабуть, сама грандіозна постать Високого Відродження. Його творче життя охоплює майже три чверті трагічного і бурхливого шістнадцятого сторіччя. Тіцианом довелося побачити Італію і в роки найвищого піднесення її духовних сил, глибокої кризи всієї культури Відродження.

Але венеціанський художник, який пройшов довгий і складний шлях пізнання дійсності, від оспівування її чуттєвої краси до філософського узагальнення її трагічних протиріч, проніс ідеали Відродження через все своє життя, залишившись і в пізні роки майстром цієї великої епохи.

Портрети Тиціана вражаючі. Здається, ніби художник одночасно зображував людини зовнішнього і внутрішнього. Ніяке вираження людського почуття або характеру не випадало від його чарівною кисті, тому і не було жодного сучасного Тіцианом государя або вельможі, знатної дами або просто людини з гучним ім’ям, з яких художник не писав портрет. Як пише Віктор Ліпатов, “для повного пожвавлення людей, зображених на портретах, бракувало тільки дихання.

Дев’яносто портретів: дожі, герцоги, імператор, король, папа, прекрасні жінки, горді і допитливі чоловіки, такі як Аріосто, Якопо де Жнива, Іпполіто Рімінальді, Парма… Вони не боялися позувати Тіцианом! Більш того, як домагалися цієї честі!” Не дійшли до нас портрети Тиціана кінця першого – початку другого десятиліття XVI століття вже відмінні від ліричних, повних кілька невизначеною схвильованості портретів його вчителя – Джорджоне. Герої Тиціана причетні до іншого світу – світу активних людських діянь. Такий чудовий чоловічий портрет.

Весь образний лад цього портрета захоплює глядача своєю сконцентрованої енергією. Монолітно і гордовито постає перед нами потужно і лаконічно виліплена фігура, вимальовуючись майже скульптурним, пластично зібраним силуетом; дорогоцінна синьо-блакитна кольорова гама, в яку вкраплені яскраво-біла пляма сорочки і чорне – плаща, набуває особливої сили звучання. Особа, чудово увенчивающее силует фігури, написано ще жорсткувато, і в той же час воно повно яскравою характерності. На картині зображено, звичайно, не Аріосто, і навіть не “кавалер з Барбаріго”, про який писав Вазарі, але поза та погляд цього невідомого перекидають всі традиційні канони боязкою портретного живопису Кватроченто.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Чоловічий портрет (Аріосто) – Тіціан Вечелліо.