Чоловічий портрет – Ханс Мемлінг

Чоловічий портрет   Ханс Мемлінг

Перед вами одна з самих значних Портретних робіт Мемлінга. Це погрудне зображення немолодого суворого чоловіка. Художник дає його як можна більш крупним планом, маса круто кучерявого темного волосся майже торкається країв картини; здається, що голова портретованого впритул присунена до уявної площини, що відокремлює світ картини світу глядача.

Художник з близької відстані уважно розглядає великі риси широкого особи, відзначаючи характерну форму губ, звичні складки навколо рота і на переніссі, твердий, нерухомий погляд. Як і багато кращі нідерландські портрети епохи, картина з дивовижною переконливістю передає фізичне буття: зображений чоловік “існує”, він “присутній” тут, і його образ менше всього можна було б назвати “тінню життя” як часто називали мистецтво в старовину. Складені пальці свідчать про те, що коли-то картина служила стулкою диптиха: другу стулку займала якась релігійна сцена, і людина на портреті як би молився їй.

В епоху Мемлінга такі диптихи були широко поширені. На звороті дошки, на якій написаний портрет, зображений герб замовника, але до цих пір залишаються без результату спроби визначити ім’я того, кому він належав. За плечима невідомого на картині Мемлінга видніється тонкий далекий пейзаж. Природа, її доцільна краса, її особлива життя – все це ще з початку XV століття, з епохи Ван Ейка, привертало увагу нідерландських живописців, однак залишалося в їх творах не основним, а другорядним мотивом – фоном для біблійної сцени чи портрети.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)