Чорний хрест – Казимир Малевич

Чорний хрест   Казимир Малевич

Супрематизм Малевича відрізняє особлива любов до простих геометричних форм, головна з яких, звичайно ж, – квадрат. Він також припускає, прямокутник, коло, лінію і еліпс. Всі фігури позбавлені об’єму, колір умовний, немає прихильності зображення до реальних об’єктів. Зазвичай використовуються чорний, білий, червоний і жовтий кольори.

Хрест, який ми бачимо, складений з чотирьох квадратів, знаходять один на одного. В середині вони утворюють ще один маленький квадрат. Квадратний полотно і по краях хреста квадрати! І квадрат і хрест є найдавнішими символами. Квадрат у багатьох культурах означає земне початок і Землю в цілому, чотири сторони світу, чотири стихії і багато іншого. Це стабільна, стійка форма. Хрест символізував і вогонь, і єдність духовного і земного начала. Вертикаль – це небо, горизонталь – земля. На перетині цих ліній, у п’ятому квадраті можна подумки помістити людину. У дохристиянську епоху хрест не ніс такого сильного образу смерті як зараз, був швидше охоронним знаком.

Революційне суспільство відкинуло релігію. Природним у цьому разі видається звернення до дохристиянських, найдавніших символів. Це відбувається несвідомо, Людині необхідно позначити своє місце в світі, знайти підтримку. Здається, що ми створюємо своє нове мистецтво, ні на що не схоже, але все нове спирається на те, що було раніше, навіть якщо це і заперечує.

Який зміст вклав художник в свій твір, невідомо. Якщо припустити, що емоційно чорний колір – це спокій, нульова точка, смерть, білий стає діяльністю, розвитком, життям. Хрест стосується країв картини, його можна продовжити далеко за ці краї. Порожнеча прагне захопити весь світ, але її обмежують білі квадратні площині і квадратний формат картини.

Від цього відбувається цікаве відчуття сили і домінанти хреста, але завдяки формату і присутності білого – з’являється спокій і впевненість. З життя відбувається смерть, а потім знову – життя. Дуже схоже на знак нескінченності, космогонічний символ, що показує відомий людині світ і визначає його положення в ньому.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)