Чотири вершники Апокаліпсису – Альбрехт Дюрер

Чотири вершники Апокаліпсису   Альбрехт Дюрер

Гравюра “Чотири вершники Апокаліпсису” – ілюстрація до 6-ій главі книги “Одкровення” Іоанна Богослова:

Всі чотири вершника є уособленням відомих біблійних образів. Перший – лучник – це Переможець. Вершник, занесли над головою меч, що символізує Війну. Третій їхній супутник, Голод, тримає в руках ваги. Четвертий вершник – це Смерть.

Вершники виникають з густого мороку, який насувається на землю. Що вершники послані небом, показують стріли променів. Гострий ковпак, широкополий халат, вигнутий лук у першого. Четвертий вершник, “якому ім’я – смерть”,- напівоголений старий разверстим в крику ротом і палаючими очима. Він сидить на костлявом коні. Слідом за останнім вершником повзе по землі чудовисько з відкритою пащею. Коні насуваються невідворотно.

Коні трьох вершників з підковами: металевим цокотом звучить їх галоп. Четвертого коня художник залишив некованим. У його ході кістяний звук. Вершник-смерть відпустив мотузяні віжки. На його коні ні сідла, ні стремен. Вершник з націленими вперед божевільними, люто округленими очима конем не керує. А цей кінь, припадаючи на розбиті копита, невідворотно насувається на людей… Під копита коня падають повалені жахом бюргер, селянин, городянка. Вони не намагаються чинити опір.

Страшна кавалькада ледь вміщається на лист – так створюється відчуття, що вона стрімко проноситься повз наших очей. Рухаються вершники, за ними насувається темрява, поглинаючи світло, який ще видніється на горизонті. Темряву можна б зобразити суцільним чорним плямою. Але тоді воно залишиться нерухомим. Дюрер створює морок, тісно зближуючи майже прямі, але коливні чорні лінії. Вони народжують не просто темряву, але темряву рухому.

Стрімка горизонтальна штрихування служить фоном для коней: темрява обганяє їх, тягнучи за собою. Стріла на луці, помах меча підказують напрям скачки. Коні по-різному витягають шиї, напружують поводи, прядают вухами. Кожна пара ніг дана в іншому положенні. Виникає образ стрибки, настільки виразний, що здається – чути тупіт коней. Відчуваєш, художник сам сидів у сідлі, тримав поводи, пришпоривал коня, чув, як на галопі свистить вітер у вухах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Чотири вершники Апокаліпсису – Альбрехт Дюрер.