Циганка – Франс Халс

Циганка   Франс Халс

У цій роботі Хальс створив підкреслено-чуттєвий образ. Циганка – з непокритою головою, з розпущеним волоссям і сміливим декольте – відчайдушно не схожа на манірних і сухих доброчесних матрон, яких ми в безлічі зустрічаємо на замовних портретах Хальса. Яскраве плаття дівчата, білі рукава кофти, смілива і лукава посмішка грала на її губах, – все говорить глядачеві про те, якою радісною і пряної може бути життя, якщо не заковувати її в сіре суконное сукню.

Зараз ми навіть не можемо уявити собі, яке враження справила ця картина на сучасників Хальса. Само собою зрозуміло, порядні люди не могли дивитися на неї без відрази. Можливо, що “Циганку” замовила Хальсу якась содержательница публічного будинку, щоб підігрівати чуттєвість клієнтів. Будинків терпимості, треба сказати, було в пуританської Голландії більш ніж достатньо. Мандрівник-француз, який відвідав в 1681 році Амстердам, з подивом помітив, що за кількістю подібних закладів це місто поступається хіба тільки “всеєвропейського Вавилону” – Парижу.

Ще за життя Хальса, у 1640 році, в Голландії був виданий указ, що забороняє жінкам “носіння сукні, оголює тіло”. Порушниць цього указу чекала сувора кара “аж до відлучення від церкви і Святого причастя”. На циганок, однак, подібні укази не поширювалися. Вони й без того були язичниця, позбавленими навіть найменшої надії на спасіння душі. Тому могли носити як завгодно сміливе декольте.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)