Дама в блакитному (Портрет художниці Е. М. Мартиновій) – Костянтин Сомов

Дама в блакитному (Портрет художниці Е. М. Мартиновій)   Костянтин Сомов

“Дама в блакитному” – портрет-картина, на якій зображена художниця Е. М. Мартинова – близький друг автора і його однокурсниця по Академії мистецтв. Перед нами старовинний стилізований парк і одягнена в розкішну сукню XVIII століття жінка зі своїм складним душевними світом. Створений художником ретроспективний портрет – явище нове в російському мистецтві.

Сполучені в картині деталі “галантного століття” і витончений вигляд сумує пані Срібного століття в результаті передають дух складної і суперечливої епохи. Композиція будується на зіставленні планів та їх колористичному вирішенні. Струнка жіноча постать ідеально вписана в квадратний формат полотна, що надає портрета відому репрезентативність.

Переливи глибокого синього кольору вбрання героїні відтіняють прозорість голубуватих тіней тонко написаного особи, відкритих тендітних плечей, підкреслюють виразність жесту прекрасних рук. Вся пластику моделі нагадує про великих майстрів минулих епох. Старовинний парк з водоймою і музицирующей далеко парою виразно контрастує з настроєм портретованої.

Це скоріше парк-спогад, у якому час приглушило всі фарби, і листя куща, що є тлом для постаті у синьому, – дивного “неживого” кольори. Сполучною ланкою між минулим і сьогоденням тут виявляється чоловіча фігура, в образі якої вгадується автор картини. У творчості Сомова портрет Е. М. Мартинової займає особливе місце, ніколи вже більше він не створить нічого рівноцінного “Пані в блакитному” з височини, поетичності і чистоту образу, по силі виразності і досягнутого якомусь “абсолюту” художнього втілення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Дама в блакитному (Портрет художниці Е. М. Мартиновій) – Костянтин Сомов.