Дама з горностаєм – Леонардо да Вінчі

Дама з горностаєм   Леонардо да Вінчі

Ця картина – один з чотирьох відомих жіночих портретів, що належать пензлю Леонардо. У неї вельми захоплююча історія та багатозначний символізм, притаманний більшості зображень да Вінчі. Навіть якщо не заглиблюватися в численні теорії про належність титану Відродження до різноманітних таємним товариствам, сама картина дає велику кількість відсилань до різних асоціацій і грі слів.

Це полотно досить сильно постраждало від численних реставрацій і ремонтів. Після проведених сучасними методами досліджень було виявлено, що під існуючим нині зображенням є ще кілька, які належать пензлю Леонардо. Серед них є варіант, де горностая на картині взагалі немає, і такий, де замість цього звірка на руках у пані якесь дрібне сіре тварина. Також є факти, які підтверджують, що початковий фон картини був синім, а потім з нього зникло зображення двері або вікна за лівим плечем жіночої фігури.

Імовірно, на картині зображена одна з коханок герцога Сфорца Чечилія Галлерани, але точних документальних підтверджень цього факту немає. Непрямим аргументом прийнято вважати гру слів у назві звірка та прізвища героїні портрета, а також у збігу геральдичного символу на гербі Сфорца з горностаєм на руках дами. Однак немає підтвердження того, що на картині зображений дійсно горностай, а не куниця, білий тхір фуро або навіть “блошиний хутро” – опудало, покликане захищати свою господиню від нападу комах.

Ця картина належить до числа найкрасивіших жіночих портретів. Характерний для Леонардо поворот голови в три чверті дозволяє глядачам милуватися винятковою красою обличчя дами. Вона одягнена за модою, прийнятої в той час – очіпок з прозорої тканини по лобі підхоплений особливою прикрасою – ферроньерой, темне волосся пропущені під підборіддям, гладко зачесане і створюють своєрідну рамку для ніжного обличчя з м’якими рисами. На дамі модне плаття з великим квадратним декольте і розрізними багатошаровими рукавами. Шию і красиву плавну лінію плечей прикрашає подвійна нитка чорного перлів.

Особливістю портрета можна вважати зображення рук. У художників це завжди вважалося великою складністю, але Леонардо з його величезними знаннями анатомії віртуозно справлявся з такою роботою. Руки Чечилії вражають своєю тонкістю і витонченістю. Жест, яким вона торкається до шубці звірка, витончений і надзвичайно чуттєвий. Тварина від задоволення від дотиків господині, як домашня кішка, перебирає лапками і випускає гострі кігтики.

Незвичайна і композиція картини. Поворот голови і напрям поглядів і жінки, і тварини дають можливість уявити, що в момент створення картини їх увага була відвернена чимось, що знаходяться збоку від них. Цей прийом створює ілюзію точної, майже фотографічної фіксації моменту. Колористика картини, як завжди у Леонардо, багата і благородно стримана. Однак численні записи не дозволяють повною мірою оцінити початковий задум творця.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Дама з горностаєм – Леонардо да Вінчі.