Даная – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Даная   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Даная”. Розмір картини 185 x 203 см, полотно, олія. Ця історична картина перероблена живописцем в 1646-1647 роках. Даная, дочка аргоського царя Акрісія, згідно з міфом, після згубного пророкування оракула, була укладена батьком в недоступне підземелля, але владика Олімпу Зевс, загорівся до неї любов’ю, проник до Данаї через світловий отвір у вигляді золотого дощу.

Ця тема втілювалася художниками Ренесансу і голландськими маньеристами в двох різних іконографічних варіантах; Рембрандт продовжує в цій роботі лінію так званого “типу куртизанки”. Але що зробив Рембрандт в цій картині? По-перше, художник опустив тут зображення золотих монет, цього мотиву продажної любові. Лише чудовий блиск світла висвітлює переливається тонами слонової кості тіло.

Мотив стає таким чином інтимніше, він позбавляється гласності і набуває приховану і довірливу людяність. Навіть тіло жінки не володіє загальними рисами. Воно дуже індивідуально, його положення – випадково, з відвислим животом, притиснутою грудьми, прикритими покривалом ногами воно сильно відрізняється від античного ідеалу краси. Крім того – це миттєве, неповторне вплив світла, який гладить тіло, огортає його теплими прозорими тінями і створює свій власний простір. Воно охороняє тіло, не приховуючи його.

Картина стає таким чином більш, ніж коли-небудь, сценою, діалогом. Кожен жест, кожне вираз обличчя, кожен рух тіла Данаї припускають невидимого партнера, жінка на ложі призначена йому, тільки йому” . Замість дощу – золотий світло, уособлення щастя, любові, позбавлення. “Подібне символічне тлумачення світла повністю відповідало загальним художнім устремлінням Рембрандта” .

Новітні рентгенологічні исследодования довели, що таке глибоке одухотворення образу і всієї сцени є наслідком пізнішої переробки. З’ясувалося, що, поряд з іншими істотними змінами, обличчя і волосся в первісному варіанті належали іншій моделі.

Перший, записаний варіант був створений під явним впливом особи Саскії, остаточне зображення передає, ймовірно, риси Геертье Діркс. Тому не виключено, що ця глибоко внутрішня і чуттєва картина, з її вітає і захопливим жестом Данаї, володіє власною таємницею: “Таким чином в цій картині тісно переплітаються долі Саскії, Геертье і Рембрандта”. Власне, Саскія вмирає від хвороби в 1642 році, вона залишає Рембрандту сина Титуса, єдиного, що залишився в живих дитини.

Наприкінці того ж року Рембрандт бере в будинок молоду вдову трубача Геертье Діркс, легко перейняла незабаром обов’язки домогосподарки і відповідно цивільної дружини художника. Сім років потому Геертье Діркс покидає будинок, звільняючи місце поряд з художником юної Хендрикье Стоффельс, яка була молодша на десять років. Згодом розгорівся спір навколо скарги Геертье про порушення обіцянки Рембрандта одружитися на ній і про прикраси з спадщини Саскії, які Рембрандт спочатку подарував Геертье і пізніше забрав.

Рембрандт дуже швидко припиняє цей спір: в 1650 році він з угоди брата Геертье і схвалення амстердамських бургомістрів за свій рахунок укладає Геертье Діркс на дванадцять років у в’язниці міста Гауді. Але вже в травні 1655 року вона, хвора, завдяки старанням її эдамской подруги і всупереч запеклому опору Рембрандта, виявляється на волі. Рік потому Рембрандт укладає в боргову в’язницю її брата через неповернення грошових коштів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)