Давид і Урія – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Давид і Урія   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Рембрандт Харменс ван Рейн – голландець, найбільший художник золотого століття живопису. У його творчості були і гравюри, і етюди, і малювальні роботи крім знаменитої олійного живопису. Але головним достоїнством його багатої колекції стала різнобічність вибраних сюжетів і багата градація по сюжетній лінії. Більшу частину тематичних зборів складає та, що написана за сюжетами біблійних притч.

Це обумовлено побожністю людей, що живуть під гнітом церковних гонінь і сліпої віри. Серед оповідей, що викликають інтерес у багатьох творців, була сумна притча про ізраїльського царя Давида, його вірному війні Урії Хеттеянине і дружині війна Вірсавії, дочки наближеного до царя гвардійця Елиама. В основі зав’язки і трагічного кінця історії лежав фатальний любовний трикутник. Де головними героями були сам Давид, Урія і молода Вірсавія.

Призвідником таємницею любовної зв’язку став Давид, який провів ніч з красунею. Результатом єдиної ночі стала несподівана вагітність жінки, а, отже – плітки і прямий шлях до участі в людський чуткам і невдоволення. За аналогією зі схожими історіями могутній Давид зважився на підлість і всіляко намагався вапна суперника – законного чоловіка Беер-шеві.

Після того, як Урія відмовився увійти у власний будинок, що сплутав задум покровителя, Давид наважився на єдине вірне засіб – вбивство суперника в бою. Урія був убитий. Смерть війна розв’язала руки Давида, і той одружився на Вірсавії, чим викликав гнів і прокляття. Біда за бідою наздоганяла будинок і сім’ю Давида, і той розкаявся у діянні. Прощення згодом поширилося і на жінок, і рідний дім, і на дітей.

Незважаючи на щасливу розв’язку історії, автори полотен особливу увагу приділяли моментів найбільш похмурим. Одним з них став розмову Давида і Урії, коли воїн йшов на вірну смерть. “Давид і Урія” – полотно Рембрандта з розповіддю кінця розмови і догляду сумного й розлючену Урії з палат Давида. Нарівні з похмурим сюжетом сама картина так само не рясніє райдужними фарбами.

Настрій втрати і розуміння зрада коханої солдата автор передав досить-таки темними фарбами, краплаком та вугільної сажею. Ще раз, позначивши свій талан майстра світлотіні, Рембрандт “вирвав” похмуре обличчя Урії з мороку кімнати. Догляд війна супроводжується сумом в очах старця на дальньому плані і лукавим поглядом Давида. Ці три білі плями в сутінках інтер’єру скупі на міміку і красномовні одночасно. Завдяки досвіду художника, а на той період Харменсу ван Рейну виповнилося 59 років, картина вийшла дорослою і тужливої, точною копією душевних переживань самих героїв і літнього автора.

На жаль, цей період творчості живописця став початком заходу. Його полотна були занадто темними, дуже сумними. В далеке минуле пішла деталізація, яку демонстрував “свіжий” молодий Рембрандт. Однак, сьогодні, справжній поціновувач – наш сучасник не робить ставку на моду в деталях, він цінує старовину, розуміє автора, сприймає його лист, як повинно, глибоко й тремтливо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Давид і Урія – Рембрандт Харменс Ван Рейн.