Демон повержений – Михайло Врубель

Демон повержений   Михайло Врубель

Врубель давно задумав полотно “Демон повержений”. Він хотів приголомшити глядача, створити грандіозний твір, але, здається, він не уявляв чітко задум картини: Демон володів їм більше, ніж він – Демоном. Він довго думав, яким зобразити цього Демона – летять або якимось іншим. Ідея “Поваленого” Демона виникла як би сама собою.

Демон низринут в ущелині серед скель. Колись могутні руки стали батогами, шкода заламаними, деформоване тіло, крила розкидалося. Навколо впав ліловий морок і переплеснувшие блакитні струмені. Вони затопляють його, ще трохи – і закриють зовсім, залишиться блакитна гладь, довременное водяне простір, в якому позначаться гори. Дико і шкода особа занепалого з болісно викривленим ротом, хоча в його вінці ще горить рожевий відблиск.

Золото, похмуро-синій, молочно-блакитний, димно-бузковий та рожевий – всі улюблені кольори Врубеля – утворюють тут феєричне видовище.

Щойно написане полотно виглядало не так, як зараз: блищав вінець, рожево сяяли вершини гір, іскрилися і мерехтіли пір’я зламаних крил, схожі на павині. Як завжди, Врубель не дбав про збереження фарб, він додавав у фарби бронзовий порошок, щоб додати їм блиск, але з часом цей порошок починав діяти згубно, картина невпізнанно потемніла. Але з самого початку її колірне рішення було відкрито декоративним – йому бракувало глибини і насиченості кольору, різноманіття кольорів і відтінків, яке є в кращих речах Врубеля.

Коли картину перевезли до Петербурга для виставки “Світу мистецтва”, Врубель, незважаючи на те, що полотно вже виставлено, кожен день з самого ранку переписував його, і всі бачили цю зміну. Були дні, коли Демон був страшний, а потім у його обличчі з’являлася глибока смуток… Врубель тоді вже був глибоко хворий.

“Демон повержений” захоплює не стільки своїм живописом, скільки зримим втіленням трагедії художника: ми відчуваємо – “тут людина згорів”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Демон повержений – Михайло Врубель.