Десерт – Віллем Кальф

Десерт   Віллем Кальф

Эрмитажное полотно “Десерт” – один з кращих зразків подібних картин. Кальф, що володіє бездоганним смаком, уникає помпезності. Багатство його натюрмортів – це насамперед багатство ігри світлотіні і полум’яніючого зсередини кольору.

В жаркому горінні фарб предмети як би виростають з темного фону картини. Яскравий промінь світла вириває з напівтемряви чашу з фруктами, персик на срібному підносі і зім’ятий білу скатертину. Скляний і срібний кубки ще відбивають світло, а тонкий келих-флейта, наповнений вином, майже зливається з фоном.

Кальф не мав собі рівних у майстерності перекладу поетична мова мистецтва матеріальних якостей речі, в умінні бачити мальовничу бік предмета. Безсумнівно, соковитий плід з його багатством відтінків оранжевого і золотисто був ближче серцю художника, ніж срібне блюдо, на якому він лежить, а зім’ята біла скатертина, написаної з неперевершеним майстерністю, вражає глядача не менше, ніж розкішний східний килим під нею.

До надходження в 1915 році в Ермітаж картина “Десерт” входила до складу колекції знаменитого російського географа і мандрівника П. П. Семенова-Тян-Шанського – великого знавця і любителя голландського і фламандського мистецтва. Віллем Кальф, життя і творчість якого пройшли в Амстердамі, належить до числа найбільш великих майстрів голландського класичного натюрморту, а картина з колекції ермітажної є визнаним шедевром живописця.

Натюрморт Кальфа відноситься до розряду “сніданків”, що включали зображення якого-небудь одного страви, фруктів, серед яких був присутній неодмінний лимон зі зрізаною шкіркою, судин з вином. Художник майстерно передає фактуру кожного предмета: келиха, фаянсової розписний тарілки, позолоченого кубка, східного килима, білосніжною серветки.

В картині відчувається сильний вплив, яке справила на Кальфа живопис Рембрандта: предмети показано на темному тлі, яскравий світло як би оживляє їх, обвалакивая теплом золотистих променів. Мотивами і барвистим пишністю натюрморти, подібні кальфовскому, апелювали до смакам розбагатілих голландських буржуа, їх тязі до розкоші.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)