Діана і Актеон – Тіціан Вечелліо

Діана і Актеон   Тіціан Вечелліо

Картина художника Тіциано Вечелліо “Діана і Актеон” є парною до картини “Діана і Каллісто” з циклу картин на поетичні теми для іспанського короля, 1553-1562. Розмір картини 190 x 207 см, полотно, олія. Замовник – Філіп II Іспанський. Діана-в римській міфології богиня природи і полювання, вважалася уособленням місяця, як її брат Аполлон в період позднеримской античності ототожнювався з сонцем.

Діані ще супроводжував епітет “богиня трьох доріг”, толковавшийся як знак потрійний влади Діани: на небі, на землі і під землею. Богиня також вважалася покровителькою полонених Римом латинян, плебеїв і рабів. Річниця заснування храму Діани на Авентине, одному з семи римських пагорбів, вважалася їх святом, що забезпечило богині популярність серед нижчих класів.

З цим храмом пов’язаний переказ про незвичайну корові: було передбачено, що той, хто принесе її в жертву богині в святилище на Авентине, забезпечить своєму місту владу над усією Італією. Коли цар Сервій Туллій дізнався про пророкування, він хитрістю заволодів коровою, приніс тварина в жертву Діані і прикрасив храм його рогами. Діана ототожнювалася з грецькою Артемідою і богинею мороку і чародейств Гекатою.

З Діаною пов’язаний міф про нещасний мисливця Актеона. Юнака, який побачив купалася прекрасну богиню, Артеміда – Діана в гніві перетворила в оленя, якого пошматували власні пси. Тіціан писав розмашистими мазками і не надавав вирішального значення контуру і перспективі. Картини Тиціана так будуються кольором, що “поблизу дивитися на них не можна і лише здалеку вони здаються закінченими”.

Гамма картин італійського майстра завжди в золотистих тонах, обсяги прописані дуже м’яко. У зрілі роки художник знову приділяє велику увагу кольору, його манера стає ще більш вільною, він використовує дробовий мазок, домагаючись відчуття вібрації на поверхні картин. Його манера написання фігур, ніби тануть у повітрі, відрізняється великим драматизмом і світловими ефектами. Картин Тиціана властиві – найтонший барвистий хроматизм, вільне письмо відкритим мазком, потужне звучання кольору.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)