Діана і Купідон – Помпео Батоні

Діана і Купідон   Помпео Батоні

Картина італійського живописця Помпео Батоні “Діана і Купідон”. Розмір картини 84 x 120 см, полотно, олія. Одна з кращих картин міфологічної тематики зрілого періоду творчості митця Помпео Батоні відома також під назвою “Артеміда і Ерот”. Діана-в римській міфології богиня Місяця, рослинності, покровителька породіль. З 5 століття до нашої ери ототожнювалася з грецькою Артемідою і Гекатою. Діану також називали Тривией – богинею трьох доріг, це ім’я тлумачився як знак потрійний влади: на небі, на землі і під землею.

У Римі культ Діани вважався неиталийским і був майже нераспространен в патриціанських колах, однак був популярний серед рабів, які мали в храмах Діани недоторканністю. Храм Діани став улюбленим місцем для переселилися в Рим латинян, плебеїв і рабів, річниця заснування храму стала вважатися святом рабів. Тому Діана вважалася покровителькою нижчих класів, з яких і складалися колегії її шанувальників. У Римі храм Діани стояв на Авентінському пагорбі, богиня вважалася покровителькою Латинського союзу. З цим храмом пов’язувалася легенда про незвичайну корові, власнику якої було передбачено, що принісши її в жертву в храмі Діани, він забезпечить своєму місту першість і владу над Італією.

Цар Сервій Туллій хитрістю заволодів коровою, приніс її в жертву, а роги прикріпив в храмі. Діану також ототожнювали з карфагенської небесною богинею Целестой. Купідон, у римській міфології божество кохання, уособлення любовної пристрасті, безотлучний супутник і помічник Афродіти. Купідон є божеством, що з’єднує богів і людей у шлюбні пари, Гесіод вважає його одним із найдавніших богів, самозародившимся після Хаосу, Геї і Тартара.

Сапфо оповідає про Купідоні як про сина Урану і Афродіти, Симонід вважає Купідона сином Ареса й Афродіти. Купідон панує над зовнішньою природою, так і над моральним світом людей і богів, керуючи їх серцем і волею. По відношенню до явищ природи Купідон є благодійним богом весни, оплодотворяющим землю і викликає до життя нову життя. Купідона представляли гарним хлопчиком, з крилами, у більш давнє час – з квіткою і лірою, пізніше зі стрілами любові або палаючим смолоскипом.

У часи пізнього ренесансу і маньєризму купідони зображувалися у вигляді пустотливих хлопчиків. Крім того, Купідон, як бог любові і дружби, що з’єднувала юнаків і чоловіків, користувався повагою в гімназіях, де статуї Купідона ставилися поряд зі скульптурами Гермеса. Образ Купідона служив одним з улюблених сюжетів для митців і поетів, будучи вічно живим чином як серйозної мироуправляющей сили, так і особистого серцевого почуття, поневолюючого богів і людей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Діана і Купідон – Помпео Батоні.