Диптих. Мартіна ван Ньювенхофе. Права половина – Ганс Мемлінг

Диптих. Мартіна ван Ньювенхофе. Права половина   Ганс Мемлінг

Здається, що довге хвилясте волосся Мартіна трохи тремтять на кінцях від подуву вітерця, що сповнює кімнату через прочинене вікно. Його повні напіввідкриті губи вимовляють молитву. Його повний життя образ схожий на дзеркальне відображення, яке в будь-яку мить може зникнути.

Мартін ван Ньювенхофе, якому належало стати бургомістром Брюгге в 1497 році, походив з поколіннями займала домінуюче положення в суспільстві, сім’ї. Коли Максиміліан Австрійський отримав імператорську корону, Мартін став його активним прихильником. Незабаром після завершення роботи над диптихом в Брюгге спалахнуло народне повстання проти Максиміліана. Він потрапив у полон, його прихильники і фаворити були піддані тортурам і допиту, а потім страчені на ешафоті.

Брата Мартіна Яна ван Ньювенхофе катували, а потім обезголовили. Так що твори Мемлінга передають особисті спостереження художника; нехай облагороджена, але точна реальність показана в зображенні відрубаної голови Іоанна Хрестителя і б’ють подібно до фонтану струменів крові з обезголовленого тіла. Тільки так могла відображатися земне життя в намальованому світі картин Мемлінга. Судячи по відображенню в дзеркалі, молода людина дивиться прямо на Мадонну, а вона сидить обличчям до вікна.

Використана на правій стулці позиція в три чверті повороту обрана тому, що і стоїть перед Дівою Марією глядач прийняв би її, якби злегка повернув голову вправо. Передбачається, що глядач і Мартін знаходяться на однаковій відстані від Мадонни, тільки перший бачить її анфас, а другий – в профіль. В дзеркалі видно, що Мартін в чорному плащі стоїть на колінах. На вітражі за молодою людиною зображений його покровитель Святий Мартін.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Диптих. Мартіна ван Ньювенхофе. Права половина – Ганс Мемлінг.