Диспуту (фреска) – Рафаель Санті

Диспуту (фреска)   Рафаель Санті

Фреска художника Рафаеля Санті “Диспуту”. Розмір фрески, довжина основи 770 див. В одній з перших, виконаних Рафаелем фресок – “Диспуті”, яка зображує бесіду про таїнство причастя, найбільше позначилися культові мотиви. Сам символ причастя – гостія встановлена на вівтарі в центрі композиції. Дія відбувається в двох планах – на землі і на небесах. Внизу, на ступінчастому узвишші, розташувалися по обидві сторони від вівтаря отці церкви, папи, прелати, священнослужителі, старці та хлопці.

Їх фігури дані в живих пластично закінчених поворотах і рухах; око відразу охоплює їх виразні силуети. Серед інших учасників тут можна дізнатися Данте, Савонарола, благочестивого ченця-живописця фра Беато Анджеліко. Над всією масою фігур в нижній частині фрески, подібно небесному видінню, виникає уособлення трійці: бог-отець, нижче його, в ореолі золотих променів, – Христос з богоматір’ю та Іоаном Хрестителем, ще нижче, як би відзначаючи геометричний центр фрески, – голуб у сфері, символ святого духа, а по боках на ширяють у хмарах сидять апостоли.

І все це величезне число фігур при такому складному композиційному задумі розподілено з таким мистецтвом, що фреска залишає враження дивовижної ясності і краси. Рафаэлевский дар організації розвернувся тут у всій силі. Незважаючи на підкреслену симетрію, композиція фрески аж ніяк не справляє враження абстрактного схематизма: фігури в нижній частині розміщені так природно і вільно, що пом’якшують сувору впорядкованість верхній частині.

Як провідний композиційний мотив крізь всю фреску проходить тема взаємопов’язаних величезних півкіл, за яким фігури розташовуються в просторі. Це живий, що йде в глибину півколо вільно розміщених фігур в нижній частині фрески і немов його ідеальне відображення – більш правильне півколо апостолів на хмарах, з яким чудовий по красі поєднання утворює напівциркульна арка люнета, що охоплює всю композицію грандіозної фрески.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)