Дівич – Вечір – Олексій Корзухін

Дівич   Вечір   Олексій Корзухін

Знавець народного побуту і культури, А. Корзухін у своїй картині “дівич-Вечір” відобразив важливий для будь-якої дівчини подія – проводи нареченої перед весіллям. Кожен момент життя російської людини в старовину був пов’язаний з певними ритуалами, будь то пісні, танці, благання або заклинання. І українська дівоча так само проводилося в повній відповідності з народними традиціями.

У центрі картини художник зобразив молоду дівчину в оточенні свахи і її помічниць. Вона тільки що вийшла з лазні, і стоїть посеред двору, одягнена в натільну сорочку і кожушок, пов’язавши на голову легку косинку. На свасі – багатий наряд і святковий головний убір – бабина кіка. В руках вона тримає мідний таз і кочергу – щоб ситни і хлебосольни були застілля у будинку майбутньої господині.

Свій предмет тримає і кожна з свахиних помічниць. Ось перед нареченою одна з них старанно махає мітелкою, розчищаючи сімейну дорогу від усіляких перепон. В цей же час інша осторонь несе відро з коромислом – щоб міцно трималися подружжя один за одного і ніяка вода між ними не вставала. Дві дівчата, танцюючи і трясучи хатнім начинням, відлякують від молодої нареченої злих духів.

Тут же, в правій частині картини, художник зображує бенкет, який збирав всіх заміжніх жінок з боку нареченої і нареченого. Надівши свої кращі вбрання, майбутні родички пригощаються пирогами та медовухою, стежать за дотриманням ритуалу і, звичайно, обговорюють наречену і надаються спогадами про своїх, що вже пройшли дівич-вечорі.

Дальній план картини відкриває саму баню. На її ганку, заворожена святковим дійством, затрималася молода дівчина. Скоро і їй самій належить опинитися в центрі цього обряду.

Прекрасна, дуже жива і динамічна, насичена яскравим колоритом картина залишає тільки світлі почуття і надовго залишається в пам’яті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Дівич – Вечір – Олексій Корзухін.