Донська ікона Божої Матері – Феофан Грек

Донська ікона Божої Матері   Феофан Грек

Донська ікона Божої Матері була написана Феофаном Греком. Принесена донськими козаками, які прибули на допомогу до великого князя Димитрія Івановича Донському під час бою його з Мамаєм. Вона була затверджена на держаку, як хоругва, і в усі продовження війни залишалася при російському війську.

У день Куликовської битви ікону носили серед православних воїнів для підбадьорення і допомоги. Після перемоги ікона була перенесена в Москву і поставлена спочатку в Успенському соборі, а потім у Благовіщенському.

У пам’ять перемоги, здобутої заступництвом Пресвятої Богородиці на берегах Дону, ікона названа Донскою. У 1591 році кримський царевич Нурадин і його брат Мурат-Гірей вторглися в Росію і підступили до Москви. Для захисту від ворогів у Москві був звершений хресний хід з Донський іконою. У день битви вона перебувала в похідній церкві серед військових рядів і звернула татар у втечу.

В подяку Пресвятій Богородиці за Її милість, явлену через Донську ікону, в 1592 році на тому місці, де вона стояла серед воїнів, цар Федір Іоаннович заснував Донський монастир. Зараз ікона знаходиться в Державній Третьяковській галереї. У літописах вперше згадана ікона під 1552 р. Перебувала в Успенському соборі Коломни, у 60-х роках XVI ст. перенесено у Благовіщенський собор Московського Кремля. Розкрито ікона в 1914 і 1919 рр. Р. О. Чириковим.

Після цього передано в Державний Історичний музей, пізніше, в 1930 р. – у ДТГ. Вперше пов’язав Донську ікону з ім’ям Феофана Грека В. Е. Грабар. На підставі цього припущення будуються датування ікони 1392 р. – роком розпису собору Коломни, згідно з літописами. Атрибуція, походження та історія ікони викликають безліч суперечок серед мистецтвознавців.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)