Думки про минуле – Джон Роддэм Спенсер Стенхоуп

Думки про минуле   Джон Роддэм Спенсер Стенхоуп

Картина “Думки про минуле”, виставлена в Королівській академії в 1859 році, належить до раннього прерафаэлитскому періоду творчості Стэнхоупа. Художник писав її в студії, яку займав на першому поверсі під квартирою Россетті, за адресою: Блэкфрайарз, Чатем-плейс, 14, – писав, мабуть, під впливом полотна “Знайшов” так само, як і картини “Пробуджений сором” кисті Ханта. У своєму щоденнику в записі від 21 червня 1858 року Джордж Прайс Бойс зазначає: “Зайшов у студію Стэнхоупа подивитися на картину в роботі – про двох переломних моментах з життя занепалої жінки”.

Друга картина, на яку, мабуть, тут посилається Бойс – це “Сучасні малинівки”, сцена з сільського життя, символізує омана і втрату невинності. Бойс також згадує, що бачив першу з картин і при наступному своєму візиті першого грудня того ж року: “Заглянув до Стэнхоупу. Він працював над полотном, на якому зображена втрачена жінка у свого туалетного столика в кімнатці з видом на Темзу.

Позувала йому “Фанні””. Россетті зблизився з Фанні Корнфорт в 1858 році і з неї писав голову жінки для полотна “Знайшов”. І хоча обличчя повії на картині Стэнхоупа виявляє мало схожості з Корнфорт, немає ніяких причин ставити під сумнів розповідь Бойса про те, що в той час Корнфорт позувала і Стэнхоупу.

На картині зображена дівчина в халаті поверх нічної сорочки біля вікна жебрацької кімнатки над Темзою. Вона скрушно розчісується; її каштанове волосся викликають асоціацію з Марією Магдалиною – архетипом розкаялась блудниці. На стіні висить чоловічий алжирський плащ або бурнус, а поверх нього – в’язаний гачком мереживний комір, жалюгідна претензія на респектабельність. Вікно виходить на забруднену Темзу і дивиться вгору за течією, на Хангерфордский міст і міст Ватерлоо, що воскрешають в пам’яті трагічний вірш Томаса Лиха “Міст Зітхань” 1844 року – про занепалої жінки, яка покінчила з собою, кинувшись у каламутну воду.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Думки про минуле – Джон Роддэм Спенсер Стенхоуп.