Дух мертвих очікує (Дух мертвих не дрімає) – Поль Гоген

Дух мертвих очікує (Дух мертвих не дрімає)   Поль Гоген

Картина “Дух мертвих не дрімає” або “Дух мертвих не спить” з’явилася завдяки побутової історії, якої Гоген в силу своєї фантазії і творчої обдарованості надав містичну форму і поспішив надати форми і кольору.

Одного разу художник затримався дотемна в столиці Французької Полінезії, місті Папеете. Його юна дружина Техура чекала його вдома. При цьому у таітян було прийнято не гасити на ніч світло – в масляному світильнику завжди горів вогонь, освячуючи кімнату. Таким чином, остров’яни захищалися від демонів, які приходять в темряві, і особливо від тупапау, привидів.

Але задремавшая Техура не помітила, як масло в світильнику закінчилося, і кімната занурилася в повну темряву. Повернувшись додому, Гоген голосно чиркнув сірником, ніж неймовірно налякав дівчину. В особі Гогена Техура побачила привида.

Ця історія нагадала художнику про головних нічних страхах нехитрих таітян, і в голові визрів новий сюжет для картини.

Полотно зображує лежить на ліжку оголену жінку, сжавшуюся і напружену. Біля ніг розгорнутою ліжку Гоген зобразив тупапау. Як виглядає цей демон? У остров’ян, які не мають ніякого культурного досвіду, фантазія малювала демона схематично, згідно з їх життєвим уявленням. Тупапау – померла стара жінка, одягнена у все чорне, зловісна і суха.

Прагнення до декоративності вилилося в “расцвечивании” зловісного настрою яскравими візерунками. У повітрі можна помітити блукаючі вогники – знак того, що вночі примари невпинно за нами спостерігають.

Самому майстрові це полотно дуже подобалося, про що свідчить автопортрет 1893 року, на якому Гоген зобразив себе на тлі саме цієї своєї роботи.

Спочатку митець присвятив цю роботу таитянским віруваннями, і не дивно, що і перша назва картини – таїтянська. “Manao tupapau” , що в перекладі означає “Віра або Думка і приведення” – саме так назвав Гоген свою роботу. При цьому художник пояснював, що трактувати сюжет, згідно назві, можна по-різному: або Техура думає про Тупапау, або Тупапау думає про Техуре.

Сьогодні містичне полотно знаходиться в Нью-Йорку, в Галереї мистецтва Олбрайт-Нокс.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Дух мертвих очікує (Дух мертвих не дрімає) – Поль Гоген.