Два ангела у тіла Христа – Алессандро Аллори

Два ангела у тіла Христа   Алессандро Аллори

Це твір живописця Алессандро Аллори вважається одним з найкращих у творчості художника. Ангел – вживається в Біблії в різних значеннях: по відношенню до Сина Божого, Ісуса Христа, і по відношенню до людей – пророків, священиків і єпископів церков, і по відношенню до бездушним предметів і явищ природи, коли вони є вісниками гніву Божого.

У Новому Завіті ангели служать Ісуса Христа і його вчення: сповіщають і славлять народження Спасителя, служать Ісуса після спокуси в пустелі, сповіщають про воскресіння і вознесіння Христа, є апостолам, беруть активну участь у майбутньому Страшному Суді і т. д. Про анголів він говорить у своїх промовах і проповідях Ісус Христос, про них пишуть у своїх писаннях і євангеліях апостоли.

Зображення ангелів було предметом мистецтва ще зі Старого Заповіту: на Кивоті Завіту були зображені крилаті херувими; в Соломоновому храмі два великих херувима з крилами покривали весь простір, займане Ковчегом у Святая Святих. Пророк Езекіїл у відомому бачення колісниці зображує ангелів людиноподібними, з чотирма особами і чотирма крилами; ноги у них з ступнями тільця і блискучі, як мідь; з людським обличчям з’єднувалися з правого боку обличчя лева, а з лівої – тельця і орла; двома крилами вони літали, а двома покривали обличчя і ін.

Менш складна символіка у пророка Ісаї в зображенні ангелів, але все-таки символіка рясна. Давнє християнське мистецтво зображення ангелів трималося особливої простоти. Прийняте тепер зображення ангелів у вигляді оголених дітей або однієї тільки головки з крилами, але без тіла тоді не було відомим. Стародавнє мистецтво зображувало ангелів у вигляді зрілих юнаків в туніці, стягнутої за пояса орарем.

У перші століття нашої ери ангели зображувалися у вигляді звичайних людей. Про це відомо від церковних письменників і дійшли до нас пам’ятників мистецтва. З IV століття в християнському мистецтві з’являється поки ще досить слабке прагнення відрізнити зображення ангелів від простих смертних.

На відміну від людей ангелам починають надавати в зображеннях сяйво і крила. Навіть у V столітті не визначилася ще ця форма зображення, і ангели зображуються або з сяйвом, або тільки з крилами. Потім з VI століття живописці починають зображати ангелів у вигляді мандрівника з посохом у руках. З VIII століття вже зображують ангелів з крилами, сяйвом і посохом, палиці іноді закінчуються хрестами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)