Джейн Авріль, що виходить з “Мулен Руж” – Анрі де Тулуз-Лотрек

Джейн Авріль, що виходить з Мулен Руж   Анрі де Тулуз Лотрек

В “Мулен Руж” Лотрек не міг відірвати очей від Джейн Авріль, маленької, красивою, тендітної жінки з сумним обличчям “занепалого ангела” з меланхолійним поглядом і колами під очима, які ще більше підкреслювали цю меланхолійність. Це була витончена натура, наділена якимось особливим аристократизмом: колір сукні і білизни у неї завжди був підібраний з дивовижним смаком. Джейн Авріль танцювала одна, без партнера, і повністю віддавалася під владу музики і ритму, із застиглою загадковою усмішкою, “марячи про красу”, підкидаючи ноги в одну сторону, то в іншу, майже вертикально, виконувала чіткі па, вкладаючи в танець всю свою душу.

Джейн Авріль – її звали також Ла Меленит – зовсім не схожа на інших танцівниць і дуже приваблювала Лотрека. Вона була незаконнонародженою дочкою італійського аристократа і колишньої дами напівсвітла Другої імперії. У дитинстві вона настраждалася від грубості своєї матері, неврівноваженою і збоченій жінки, зовнішнє чарівність якої не могла приховати навіть від коханців її дратівливий, жорсткий характер. Ця колишня кокетка була не в змозі змиритися з нуждою. Вона впадала в депресію і у неї починалася манія переслідування, то приходила в збуджений стан і її охоплювала манія величі. Вона вимещала на дочці свою невдалу життя, тероризувала її, погрожуючи їй страшними карами, якщо той надумає поскаржитися сусідам чи закричати. Вона посилала дівчинку по дворах співати і просити милостиню. Не витримавши, Джейн втекла з дому, і цей перший її втеча закінчився в лікарні Сальпетрієр, у відділенні Шарко, де її лікували від нервового потрясіння.

Після цього дівчинку повернули матері, яка стала штовхати її на проституцію. У сімнадцять років вона знову втекла і вже не повернулася, зберігши на все життя огиду “до всього низького, вульгарному і грубому”. У неї були покровителі, але вона ніколи не продавала себе і заводила романи тільки з тими, хто їй подобався. Музика і танець стали її притулком. Спочатку вона працювала наїзницею на іподромі на авеню Альма, потім касиркою на Всесвітній виставці 1889 року, потім прийшла в “Мулен Руж”, де її дуже тепло прийняв Зідлер. Лотрек теж відчував дружні почуття до цієї болючої, вразливою молодою жінкою з нещасним обличчям, блакитними очима, що потрапила в натовп дівок, які називали її Шалена Джейн. Вони вважали її чужою. Вона розбиралася в картинах і книгах, у неї був хороший смак. Її витонченість, вишуканість, культура, одним словом, “натхненність” виділяли Джейн серед товаришок по “Мулен Руж”, які, як водиться, ненавиділи її за це. У Ла Гулю танець був проявом чуттєвості, звірячих інстинктів, що виражаються в ритмі, що і створило їй недобру славу. Танець Джейн Авріль наповнений думкою – це була мова, якою вона пояснювалася зі світом.

Лотрек упивався витонченими па, гармонійним поєднанням кольорів її костюмів – чорне, зелене, фіолетове, блакитний, помаранчевий, – вона одна з усіх танцівниць “Мулен Руж” виступала не в білих нижніх спідницях, а до кольорових – з шовку або мусліну. Він без кінця писав її, зачарований її своєрідним обличчям, стриманим і тому, як це не дивно, особливо привабливим, придававшим їй “хвилюючий” шарм, порочне, як запевняли деякі, або ж, як його дотепно визначив Артур Саймонс, – шарм “розбещеною діви”. Лотерк написав її виконує сольний танець, з піднятою ногою, потім виходить з “Мулен Руж”. На одній картині вона, закутавшись в широке манто, засунула руки в кишені, на іншій – натягує рукавиці. І кожен раз художник приділяє особливу увагу болючого, зосередженому, дивно-сумного особі цієї жінки, яку одні відвідувачі кабаре вважали морфинисткой, інші – “трошки звихнутої дівчиною з порядної англійської родини, рідні якій, щоб звільнитися від неї, призначили їй пенсію” деякі стверджували, що її настільною книгою є Паскаль.

Дружні почуття Лотрека до Джейн Авріль знаходили у неї повну взаємність. Зачарована талантом художника, вона охоче погоджувалася позувати йому в майстерні, нерідко граючи там роль господині. Вона часто обідала з ним в знаменитому ресторані Латюиля, на авеню Кліші, приходила до нього в кабаре Брюана. Мабуть, Лотрек був так прельщен Джейн Авріль тому, що в ній його цікавила не танцівниця, а яскраво виражена особистість, що зазвичай його так приваблювало. Кадриль, судячи з картинам все менше зачаровувала його. Танець перестав його надихати. Дійсно, у всіх сценах в “Мулен Руж” – вони у нього численні і різноманітні – він майже ніде не зображує вихор танцю. А там, де все-таки Лотрек звертається до кадрилі, він передає момент, коли оркестр ще не почав грати і партнери з зухвалим виглядом нерухомо стоять один проти одного.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Джейн Авріль, що виходить з “Мулен Руж” – Анрі де Тулуз-Лотрек.