Ефект заходу – Архип Куїнджі

Ефект заходу   Архип Куїнджі

Останні роки життя Куїнджі віддалився від громадської діяльності – дуже мало виставлявся, вкрай рідко демонстрував свої роботи навіть друзям. Проте саме на цей період припадають унікальні творчі пошуки майстра в області природи світла і світлотіні, так як ця область надзвичайно займала художника.

Підсумком цих пошуків і експериментів з’явилася знакова робота – “Ефект заходу”, написана в період з 1885 по 1890 роки. Картина воістину унікальна і оригінальна. Побіжний погляд на цю роботу запевняє, що пейзаж тут позбавлений реалістичних рис – він фантастичний, експресивний. Однак більш тривале споглядання картини змушує змінити свою думку, якийсь момент глядач чітко розуміє – художник прав та все в роботі правдиво і гармонійно. Залишається тільки здогадуватися, скільки проб і помилок було перш, ніж майстер досяг потрібного ефекту.

На картині зображений пейзаж, яскраво освітлений неземним світлом, ллються звідкись зверху, який “розсипається” і химерно відображається в снігу, деревах, на землі.

Погляди Куїнджі на мистецтво багато в чому передбачили свого часу – незвичайні чутливість і чуттєвість до світла знайде своїх шанувальників, наслідувачів і послідовників набагато пізніше. Досягнення майстри “проростуть” в його учнях, шанувальників экспрессионистических тенденцій, але сьогодні ми-то знаємо – одним з перших був Архип Куїнджі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)