Експеримент з птахом у повітряному насосі – Джозеф Райт

Експеримент з птахом у повітряному насосі   Джозеф Райт

Даний полотно несе на собі печать генія і не має аналогів в портретному жанрі. Дії картини розгортаються вночі в затемненому приміщенні, в якому компанія друзів і однодумців збираються разом, щоб побачити демонстрацію нового пристрою, повітряного насоса, чиї функціональні особливості показуються за допомогою птиці, що задихається в вакуумі.

Високу драматичність сцени Райт поєднує з прозаїчною реальністю і змушує глядача відчути себе свідком експерименту, ретельно переносячи свої природні спостереження на полотно. Відсутність центрального персонажа служить для тих же цілей.

Наявність свічок і загальна атмосфера картини свідчить про впливи Караваджо, Рембрандта, Герард Днз та інших, менш відомих майстрів.

В якості моделей Джозеф Райт використовував своїх друзів і сусідів, прискіпливо створюючи архетипи віку, статі і розуміння ситуації. Наприклад, молода пара зліва занадто захоплена один з одним, щоб піклуватися про трагичном експерименті, який позбавляє птицю можливості дихати, в той час як молоді дівчата праворуч оплакують долю какаду. Їх намагається втішити отець, пояснюючи, що не все повітря буде видалений, а птах залишиться в живих. Правіше, джентльмен з окулярами в руках, задумався про життя, смерті і місце людини в цій системі. Райт з Дербі демонструє свою думку щодо місця жінок і чоловіків у суспільстві і парадигми їх поведінки. Чоловіки покладаються на думки з логіку, в той час як жінки схильні сприймати все емоційно.

Варто відзначити реалістичність зображеного обладнання. Насос, який є основним приладом у цьому сюжеті, відповідає реальним прототипам того часу. Крім нього можна побачити свічку, пробку і магдебурзькі півкулі, які служать для демонстрації тиску, що чиниться вакуумом, що перегукується з функціями насоса.

Вважається, що скляний кулю і людський череп у цій картині є нагадуванням про смерть, мотивом, що звичайно використовується в роботах Ванітас, виділяють проходить характер земних задоволень і швидкоплинність життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)