Екстаз святої Терези – Лоренцо Берніні

Екстаз святої Терези   Лоренцо Берніні

Це одна єдина скульптурна група, яка знаходиться в невеликій церкві Санта Марія делла Вітторія – вівтар св. Терези – вона найбільш повно розкриває мистецтво Берніні.

Тут всього дві фігури – свята Тереза і ангел, направляє їй у серце стрілу. Треба зауважити, що Тереза не міфічний персонаж, а реальна черниця, яка жила в 16 столітті і причисленная потім церквою до лику святих. Вона розповіла, як до неї уві сні з’явився ангел “в плотському образі” і пронизав їй серце золотою стрілою з вогненним кінцем, чого вона зазнала “солодку муку”. Бачення черниці Берніні втілив у мармурі, анітрохи не приховавши його эротческого характеру.

Обидві фігури він зробив з чистого білого мармуру і помістив їх в глибоку нішу, обрамлену кольоровим мармуром, – як би раздвинутий завіса, за якою розігрується містерія сновидіння. Зверху він спустив на Терезу потік золотих гострих променів і підкріпив їх натуральним світлом, що падає через жовте скло вікна.

Дуже талановито він передав інертність і розкиданість сплячого тіла, важко повислу ліву руку і конвульсивно стискалися праву, напіввідкритий рот, зітхання і стогони болісно-солодкого сну. Внутрішнє сум’яття Терези скульптор передав у тривожному, розбурханому рух складок її плаща, які перемішуються з клубящимися хмарами. Тільки такий сміливий майстер, як Берніні, міг наважитися створити хмари з мармуру – кам’яний пар! І це йому вдалося.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3.75 out of 5)