Елохім створює Адама – Вільям Блейк

Елохім створює Адама   Вільям Блейк

Це одна з “великих квітник гравюр” Блейка, серію яких він створив приблизно в 1795 році. Деякі дослідники вважають за краще називати їх “розфарбованими гравюрами” – щоб тим самим відокремити від звичайних гравюр.

Такий поділ правомірно, адже кожна з “великих кольорових гравюр” Блейка розфарбована вручну і, отже, унікальна, а звичайні кольорові гравюри можна видавати як завгодно великим тиражем. Працюючи над своїми гравюрами, художник спочатку малював композицію на твердому аркуші картону, а потім отпечативал малюнок на аркуші паперу, притискаючи його до картону руками або за допомогою преса. З одного картону можна було зробити не більше трьох відбитків, а відбиток “Елохім створює Адама” взагалі відомий лише в одному примірнику.

Техніка друку з картону, ймовірно, привертала Блейка якимись “фактурними особливостями”, оскільки дивно уявити, що він вирішив таким неефективним способом репродукувати свої роботи – в останньому випадку набагато більш доречно було б працювати в техніці традиційної гравюри. Відбиток “Елохім створює Адама” іноді називають “Господь створює Адама” , але Блейк наполягав на вживанні тут одного з давньоєврейських імен Бога – “Елохім”, оскільки саме воно коштує в Книзі Буття.

Сюжет гравюри дуже схожий з микеланджеловским “Створенням Адама”, прикрашає звід Сікстинської капели. Але за настроєм ці дві роботи абсолютно різні. Якщо у Мікеланджело Бог підносить Адаму життя, як найдорогоцінніший подарунок, то Елохім Блейка вириває першої людини з нескінченності духовного існування і прирікає на животіння в матеріальному світі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Елохім створює Адама – Вільям Блейк.