Фортуна, що дарує любов – Гвідо Рені

Фортуна, що дарує любов   Гвідо Рені

Картина болонського живописця Гвідо Рені “Фортуна, що дарує любов”. Розмір картини 188 x 155 см, полотно, олія. Міфологічна робота Гвідо Рені зображує давньоримську богиню Фортуну. Культ цієї богині є одним з найстаріших, запозичених Римом культів італійського походження. Найдавніше, первісне значення богині насилу піддається визначенню.

Судячи з характеру свята Fortis Fortunae і часу його, можна думати, що первісне значення богині було землеробське – обоготворение випадковості, непередбаченого збігу обставин, які відіграють таку важливу роль у житті хлібороба. Фортуна була богинею-покровителькою жінок; на це вказує звичай наречених приносити в дар цієї Фортуні свої девические сукні.

Мав місце і культ Фортуни, якій молилися 1 квітня жінки нижчих класів чоловічих лазнях; святкування її збігалося зі святом на честь Венери. Таким чином, Фортуна поряд з якостями богині-покровительки чистоти і цнотливості була богинею, заступницю любові й пристрасті, якостям протилежним жіночій природі цнотливості. Зважаючи на здатність цього божества до диференціації, поряд з переважанням в суспільстві чисто матеріальних інтересів, Фортуна робиться найбільш популярною богинею римського Пантеону і шанується під тисячами імен і прізвиськ.

Характерні в цьому відношенні слова Плінія Старшого: “по всьому світу, всюди у всі години дня голоси всіх закликають і називають одну Фортуну, її одну звинувачують, притягають до відповідальності, про неї однієї думають, її одну хвалять, її одну викривають. З лайкою шанують зрадливу Фортуну, багато хто вважають її сліпий, бродячої, непостійною, невірною, вічно мінливої, покровителькою недостойних. Їй на рахунок ставиться і дебет і кредит, і у всіх розрахункових книгах смертних одна Фортуна займає і ту, і іншу сторінку”. Фортуні присвячувалися тисячі вівтарів і капел в Римській імперії; її зображення було у всякому домашньому святилище, потім з’явилося на монетах та на предметах промисловості і домашнього вжитку.

Зображення Фортуни в даний час поряд з Меркурієм – таким же богом матеріальної вигоди і успіху – переважає на різьблених каменях, на марках і зтикетках найрізноманітнішого призначення, на годиннику, скарбничках, судинах щоденного вживання і т. д. Зображується Фортуна звичайно у вигляді жінки, що спирається однією рукою на кермо, а інший тримає ріг достатку або дзвіночок. Іноді вона представлена стоїть на кулі або упирающей в нього свій головний атрибут – кермо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Фортуна, що дарує любов – Гвідо Рені.