Гавань в Онфлері – Жорж Сера

Гавань в Онфлері   Жорж Сера

Як і в минулому році, Сера проведе деякий час на нормандському узбережжі. У неділю 20 червня він відбув в Онфлер, про яку йому, можливо, розповідав Анрі де Реньє, уродженець тих місць.

З початку століття Онфлер привертав до себе художників, їх полонили види, відкриті в гирлі Сени. Імена Коро, Діаза, Курбе, Арпиньи, Труайона, Добіньї принесли славу заїжджого двору в містечку Сен-Сімеон, що отримав назву “нормандського Барбизона” і розташувався на середині схилу узбережжя Грас, уздовж дороги, що веде в Трувіль. В Онфлері працював, зокрема, Йонгкинд, “чудовий попередник” імпресіоністів, за висловом Сіньяка. Тут народився і інший великий попередник, Буден, чию спритність у передачі “метеорологічних красот” в “сотнях пастельних етюдів, написаних на березі моря і під чистим небом”, звеличував Бодлер. Малювали тут і Моне, Сіслей, Базіль. “Тутешні місця – це рай, – писав Базиль, якого влітку 1864 року захопив з собою в Онфлер Моне. – Ніде більше не побачиш таких буйних лук і таких красивих дерев; всюди бродять корови і граються дикі коні. Море, а радше неймовірно широка Сіна, являє собою чудовий горизонт для величезної маси зелені…”

Мальовничість Онфлера, з його старої гаванню, церквою Святої Катерини, осібно королівського намісника, добре відома. Сера – він живе в акцизного чиновника мсьє Элуэна на вулиці де Грас, 15, – не обмежується цими “пам’ятками”. Він прогулюється по набережних або узбережжю, вдивляючись у море, яке здається йому якогось невизначеного сірого кольору, “навіть при самому яскравому сонці і блакитному небі”. Барометр показує на хорошу погоду. Сера робить поки начерки, щоб “освоїтися”.

У цьому році він працює більш наполегливо, ніж минулого літа в Гранкане. Він хотів би привезти з Онфлера досить велика кількість полотен, і йому не терпиться взятися за них. Але ледь він починає кілька марін, як виникають перешкоди. На початку липня піднімаються вітри, небо часто заволікають хмари, і Сера не може спостерігати за зміною відтінків. Ще одна неприємність: почавши малювати куточок гавані з судами у пристані, він через вісім днів змушений залишити полотно на стадії продуманого ескізу, тому що суду знялися з якоря. Метушня, рух, що панують на пристанях, очевидно, мало підходять для кропіткої манери Сера.

Все це заважає його роботі, але не перериває її зовсім. Він почав з півдюжини полотен: “Вхід у порт”, “Частина молу” , “Берег Ба-Бютен”, “Гирло Сени” , етюд із зображенням лікарні Онфлера та сусіднього з нею маяка. Сера трудиться то над одним, то з іншим з цих полотен, “пуантилируя” з ще більшою точністю, ніж раніше. На цих берегах або пристанях жодного силуету – ні купальника, ні моряки, ні перехожого. Єдині “живі” істоти тут – це кілька судів – вітрильники або пароплави. Лінії набережних, молів, маяків і щогл вносять у композиції строгу геометрію, яка посилює зачаровує своєрідність цих позбавлених людей сцен.

Вони – відображення життя самого художника, її перебіг, здається не втручається ніщо, крім наполегливих тривалих роздумів над живописом. Сера спілкується, мабуть, з одним Синьяком, якому він зрідка посилає лаконічні листи, їх призначення – “підтримувати вогонь”. На його обличчі іноді з’являється посмішка, варто йому прочитати замітку в газеті, де “нєо” називають “ташистами”… Але яка ж потаємна суворість повинна володіти душею цього одиначки? “Будемо знову п’яніти від світла, це втішно” – так закінчує він одне з своїх листів Синьяку.

У перших числах серпня він підводить підсумок своєї роботи в Онфлері. Жодне з його полотен ще не закінчено, жодне “не задовільно”, за винятком “Куточка гавані”, до якого він більше не повернеться. . Після повернення в Париж Сера завершить свої твори, присвятивши їм тижні, навіть місяці роботи в майстерні. Перш ніж покинути Онфлер, він все ж знову повернеться до теми кораблів біля причалу і намалює пришвартований пароплав “Марія”.

У п’ятницю ввечері 13 серпня – “Мені, такому суеверному, прямо-таки пощастило!” – він відбуде в Париж, де через тиждень повинна відкритися друга виставка незалежних, яка триватиме з 20 серпня по 21 вересня.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)