Гентський вівтар Поклоніння Агнцеві – Ян ван Ейк

Гентський вівтар Поклоніння Агнцеві   Ян ван Ейк “Поклоніння агнцеві” є серцем всього вівтаря. Немає нічого багатозначної і сумного в цій традиційній сцені. Ягня, з шиї якого ллється в жертовний фиал кров, здається виробом майстерного ювеліра, а не жертовним ягням. У повітрі, ніби втративши зв’язок із земним тяжінням, застигли золоті кадила, якими взмахнули ангели з строкатими крильцями. Золоті промені тонкими лініями ллються з німба, навколишнього голуба Святий Дух. Сцена зі Священного писання перетворилася на вівтарі в казку, ошатну містерію, зіграну святковим днем на фламандської землі.

З усіх боків до агнцеві, кров якого перетворилася в джерело життя, повільно й урочисто наближаються Святі, праведники, згуртовані разом і, майже все, одягнені в синє, і Страждають грішниці. В їх руках – пальмові гілки, у волоссі – квіти. Такими були традиції при деяких святих церемоніях.

Праворуч і ліворуч – солдати, судді, пустельники поломники. Перший план ЗЛІВА зайнятий пророками, філософами, мудрецями – усіма, хто передбачив народження Спасителя. Тут же знаходяться античний поет Вергілій і великий Данте. Перший план ПРАВОРУЧ – пророки і священики Нового Завіту. Деякі з них – на колінах, босоніж. Позаду них зібрана Ієрархія Церкви – римські папи, диякони і єпископи, в червоному, з розкішними коштовностями.

Яскравим сонячним світлом залитий широкий зелений луг. Серед трави видно конвалії, маргаритки, легкі кульбаби, фіалки, лілії, іриси та інші квіти. Луг йде далеко в глибину, де зеленіють невеличкі гаї, поля, ліси і зарості кущів. На задньому плані квітучі троянди чергуються з виноградними кущами, ялина росте поряд з буком, а ще – вишні і смоковниці. Сучасні вчені нарахували в Гентському вівтарі понад 30 видів рослин, так ретельно були прописані кожен листок і кожна пелюстка квітки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Гентський вівтар Поклоніння Агнцеві – Ян ван Ейк.