Гентський вівтар в закритому стані – Ян ван Ейк

Гентський вівтар в закритому стані   Ян ван Ейк

У закритому стані вівтар нагадує кімнату над підземною каплицею. Насправді він розташований над землею в замку з видом на місто внизу. Благовіщення має місце в цій кімнаті, яка схожа на каплицю Марії. Як і в Триптиху Мероде, ніша з посудиною і рушником вказує на чистоту Марії. Зліва, в прилеглому просторі, яке походить на частину кутовий вежі, промені сонця перетинають графин з водою.

Це добре відомий символ Непорочного зачаття божественного Немовляти від Святого Духа: подібно склу графина, яке не пошкоджується проникають крізь нього променями світла, тіло Марії залишається незмінним, незважаючи на зачаття і народження Дитини. Марія і архангел одягнені в біле і нагадують скульптурні зображення. А в закруглених нішах ярусу над ними ілюзія протилежна: пророки Захарія і Міка, а також спрогнозували пришестя Царя людського Еритрейське і Кумекая сивіли зображені у вигляді скульптур, максимально схожих на живих людей. Кумекая сівілла і пророк Міка розташовані над Марією і дивляться на неї.

Сівілла схожа на Ізабеллу Португальську, про що можна судити по її портрета пензля Яна ван Ейка, сповненому до її шлюбу з Пилипом Добрим. Придворний художник міг включити її портрет в композицію в якості прихованого знак поваги до її майбутньої бажаної вагітності. Нижній ярус складається з чотирьох ніш, прикрашених готичним орнаментом. У двох зовнішніх нішах зображені Йодокус Вейд і Елізабет Борлют у вигляді таких скульптур, які схилили коліна перед Іоанном Хрестителем, святим покровителем Церкви, і Євангелістом Іоанном, чия книга стала головним джерелом натхнення для сюжетів всередині вівтаря. Таким чином, зовнішні картини ілюструють перші слова Біблії, а зміст її заключних рядків розкрито на внутрішніх стулках. Навіть рамки зовнішніх стулок відкидають свою намальовану тінь на підлогу кімнати, в якій архангел є Діві Марії: таким чином, врахований навіть світло з вікна каплиці, де спочатку знаходився вівтар.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Гентський вівтар в закритому стані – Ян ван Ейк.