Гентський вівтар – Ян ван Ейк

Гентський вівтар   Ян ван Ейк

Гентський поліптих братів ван Ейк – центральний твір мистецтва північного Ренесансу. Це грандіозне, багаточастинний споруда, розміром 3,435 на 4,435 метра. Багатостулковий вівтар спочатку призначався для бічної каплиці Іоанна Хрестителя в Сен-Баво в Генті. Уважний аналіз вівтаря дозволив розрізнити в ньому роботу обох братів Губерта і Яна. Почав роботу Губерт помер в 1426 р., вівтар був закінчений у 1432 р. Яном, який виконав панелі, складові зовнішню бік вівтаря, і великою мірою – внутрішні сторони бічних стулок.

При порівнянні процесії на внутрішній стороні бічних стулок зі сценою поклоніння агнцеві можна помітити, що в роботі Яна фігури згруповані вільніше. Ян приділяє більше уваги людині, ніж Губерт. Фігури, написані ним, відрізняються більшою гармонією, вони більш послідовно, рівномірно розкривають дорогоцінну природу людини і світу. За святковим дням стулки розсувалися. Легка повітряна сцена в кімнаті Марії розкривалася – буквально і переносно – в самій істоті своєму. Вівтар стає вдвічі більше, він знаходить широку і урочисту багатозвучність. Він спалахує глибоким колірним сяйвом.

Прозору світлоносну сцену “Благовіщення” змінює величний і чудовий ряд фігур. Вони підпорядковані особливим закономірностям. Кожна фігура Це ніби витяг, концентрація реальності. І кожна підпорядкована радісною, торжествуючої ієрархії, на чолі якої – Бог. Він осередок всієї системи. Він більший за всіх, він відсунутий вглиб і піднесений, він нерухомий і, єдиний, звернений назовні вівтаря. Його обличчя серйозно. Він спрямовує в простір свій погляд, і його стійкий жест позбавлений випадковості.

Це благословення, але і затвердження вищої необхідності. Він перебуває в кольорі – в палаючому червоному кольорі, який розлитий всюди, який спалахує в найпотаємніших куточках поліптиху і тільки в складках його одягу знаходить своє найвище горіння. Від фігури бога-батька, як від початку, як від точки відліку, урочисто розгортається ієрархія. Марія та Іоанн Хреститель, зображені поруч нього, підпорядковані йому; теж піднесені, вони позбавлені його стійкої симетрії. У них пластику не переможена кольором і нескінченна, глибока звучність кольору не переходить в інтенсивний, полум’яніючу горіння. Вони материальнее, вони не сплавлені з фоном. Наступними представлені ангели.

Вони як молодші сестри Марії. І колір у цих стулках тьмяніє і стає тепліше. Але, немов для заповнення ослабленою колірної активності, вони представлені співучими. Точність їх міміки робить для глядача наочною, як би реально сприймається висоту і прозорість звуку їх пісень. І тим сильніше і материальнее явище Адама і Єви. Їх нагота не просто позначена, але пред’явлена у всій її очевидності. Вони стоять в зростання, опуклі реальні. Ми бачимо, як рожевіє шкіра на колінах та кистях рук Адама, як круглятся форми Єви. Таким чином, верхній ярус вівтаря розгортається як вражаюча у своєму послідовному зміну ієрархії реальностей. Нижній ярус, що зображає поклоніння агнцеві, вирішене в іншому ключі і протиставлений верхнього.

Світосяйний, здається неосяжним, він простягається від переднього плану, де помітно будова кожної квітки, до нескінченності, де у вільній послідовності чергуються стрункі вертикалі кипарисів і церков. Цей ярус має властивості панорамність. Його герої виступають не як одиничні даності, а як частини множини: з усієї землі в мірному русі сбираются в процесії священнослужителі і відлюдники, пророки і апостоли, мученики і святі дружини. В мовчанні або з співом вони оточують священного ягня – символ жертовної місії Христа.

Перед нами проходять урочисті їх спільноти, у всій своїй барвистості відкриваються земні і небесні простори, і пейзаж набуває хвилюючий новий сенс – більший, ніж просто далекий вигляд, він перетворюється в свого роду втілення всесвіту. Нижній ярус представляє інший, ніж у верхньому, аспект реальності, однак обидва вони становлять єдність. У поєднанні з просторово “Поклоніння” колір одягу бога-отця пламенеет ще глибше. При цьому його грандіозна фігура не пригнічує оточення – він височіє, немов випромінюючи з себе почала краси і реальності, він вінчає й охоплює все. І як центр рівноваги, як точка, завершальна всі композиційна побудова, поміщена під його фігурою переливається всій мислимої багатоколірністю дорогоцінна ажурна корона. Неважко побачити в Гентському вівтарі принципи мініатюр 20-х років 15 століття, але в полиптихе вони зведені в закінчену художню, світоглядну систему.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Гентський вівтар – Ян ван Ейк.