Геркулес на роздоріжжі між Чеснотою і Пороком – Помпео Батоні

Геркулес на роздоріжжі між Чеснотою і Пороком   Помпео Батоні

Картина італійського художника Помпео Батоні “Геркулес на роздоріжжі між Чеснотою і Пороком”. Розмір картини 245 x 172 см, полотно, олія. Геркулес, латинська форма імені Геракла. У переносному значенні – людина величезної фізичної сили. Багато творів живописця Помпео Батоні, провідного майстра римської школи неокласицизму, пов’язані з тематикою громадянського і морального боргу.

Картина “Геркулес на роздоріжжі між Чеснотою і Пороком” – одне з кращих творів такій алегоричній тематики. Цю алегорію створив у V столітті до нашої ери філософ Продик. Коли юний Геркулес пас стада свого земного батька царя Амфіона на Киферонских пасовищах, до нього прийшли дві жінки, які уособлювали Чеснота і Порок.

У картині художника Помпео Батоні жінки представлені в образах Афродіти, богині кохання і чуттєвих насолод, і Афіни, богині мудрості і військової доблесті. Афродіта спокушала його радощами життя, Афіна закликала до ратних подвигів. Геркулес, після довгих роздумів, прислухався до голосу розуму і присвятив життя служінню людству. Про майбутні подвиги Геркулеса нагадують путті біля ніг Афіни. Путті тримають палицю героя і левову шкуру. Тут же зображені триголовий страж підземного царства Аїда пес Цербер і семиглавая гідра. Сувора Афіна вказує на храм на вершині скелі – алегорію важкого шляху до визнання доблесті і слави. Ошатна Афродіта простягає Геркулесу троянду. Біля її ніг складені атрибути суєти і чуттєвих насолод: музичні інструменти, ноти, фрукти.

Чеснота – філософський термін, що означає позитивне моральне властивість характеру людини, обумовлене його волею і вчинками; постійне діяльну напрям волі до виконання морального закону. Порок, релігійної етики моральне зло, яке полягає у порушенні дією, словом чи думкою волі Бога. Поняття “вади” виділяється з більш давнього і внеморального поняття “скверни” . Зло – протилежність чесноти, персонаж середньовічних і ренесансних п’єс, алегорія невоздержания.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Геркулес на роздоріжжі між Чеснотою і Пороком – Помпео Батоні.