Главк і Сцилла – Бартоломеус Шпрангер

Главк і Сцилла   Бартоломеус Шпрангер

Картина фламандського художника Бартоломеуса Шпрангера “Главк і Сцилла”. Розмір картини 110 x 81 см, мідь, масло. Главк, у міфології – морське божество у греків, володіє даром пророцтва і має здатність приймати різні види. У міфі про аргонавтів Главк є будівельником і керманичем “Арго”, перетворився на морське божество після битви аргонавтів з тирренцами.

Главк вважався сином Океану і був покровителем рибалок і водолазів. Зображувався у вигляді напівлюдини-напівриби, з старечим обличчям і великою бородою. У найдавніших грецьких міфах Сцилла представлялася жахливим і могутнім чудовиськом: у неї було дванадцять лап, на кудлатих плечах піднімалося шість довгих гнучких ший, і на кожній шиї стирчало по голові; в пащі у неї виблискували часті гострі, розташовані в три ряди зуби.

У мифографических джерелах Сцилла вважається дочкою Форкиса і Гекати або Тритона і Ламії, або Тифона і Єхидни, або Посейдона і Кратайиди. У послегомеровских переказах Сцилла іноді представляється гарною дівчиною: так, її кохання шукав Главк, причому чарівниця Кірка, яка сама зачарувалася Главком, з ревнощів до неї спотворила її гарне тіло, звернувши нижню його частину в ряд собачих голів.

З іншого сказанням, це перетворення було абсолютно Амфитритою, яка, помітивши, що Посейдон спокусився красою Сцилли, вирішила цим способом звільнитися від найнебезпечнішої суперниці. За викрадення герионових биків у Геракла Сцилла була вбита останнім, але знову повернута до життя Форкисом. У Віргілія згадується кілька Сцилл, які в числі інших чудовиськ населяють переддень Тартару. У творах мистецтва Сцилла зображувалася у вигляді чудовиська з собачою головою і двома дельфиньими хвостами або з двома головами страховиськ і дельфиньим хвостом, а також у вигляді красивої голої дівчини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)