Гойдалки – Жан-Оноре Фрагонар

Гойдалки   Жан Оноре Фрагонар

Картину Жана Оноре Фрагонара “Гойдалки, або Щасливі випадковості гойдалок” прийнято вважати зразковим прикладом галантної живопису. Справді, тут є всі ознаки галантного жанру: дама і кавалери у парку, пікантний сюжет, амури і т. д. Однак, як ця картина Фрагонара займає ключове місце не тільки в історії галантної культури XVIII століття, але і в історії візуальності і безпосередньо пов’язана з просвітницькою реформою бачення.

Програма “Гойдалок”, складена замовником, бароном Сен-Жюльєном, відома зі слів Габріеля Франсуа Дуайєна, історичного і релігійного живописця, до якого спочатку звернувся Сен-Жюльєн. Розповідь Дуайєна в передачі Колле такий: “Чи повірите, – сказав мені Дуаєн, – через кілька днів після появи в Салоні моєї картини “Свята Женев’єва” один знатний чоловік послав за мною, щоб замовити мені картину… Він був у своїй “холостий квартирі” зі своєю коханою… Він почав з люб’язностей і компліментів, а скінчив, повідомивши, що мріє замовити мені картину… “Я бажав би, щоб ви зобразили мадам на гойдалках, які розгойдує єпископ. А мене ви помістіть таким чином, щоб мені було видно ноги цього чарівного створення; і чим більше ви захочете внести веселості в цій твір, тим буде краще”. Зізнаюся, – говорив Дуаєн, – що це пропозиція, якого я ніяк не повинен був очікувати через характеру мотиву, що лежить у його основі, спочатку мене збентежило і змусило буквально заціпеніти. Я, однак, досить швидко оговтався, щоб відповісти майже одразу: “Ах, мсьє, треба додати до вашого задуму туфельки мадам, злетіли в повітря і підхоплені амурами””.

Зрештою, Дуаєн відмовився від замовлення, рекомендувавши замість себе Фрагонара. На картині Фрагонара єпископ перетворився в якогось молодика, але сам замовник дійсно зображений в тій позі, яку хотів. Туфелька дійсно летить у повітря, проте амур її не підхоплює. Але амури все ж є – у вигляді паркових скульптур: амури з глечиком і “Загрожує амур” Фальконе. У картині більша частина полотна зайнята зображенням густої зелені саду – на першому плані праворуч старий вузлуватий стовбур, буйне сплетіння гілок у верхнього краю, сонячний просвіт в глибині, дрібними мазочками виписані квіти і листя на першому плані. На цьому тлі виділяється пишний і складний силует рожевого плаття молодої дами; воно здувається і розлітається від руху гойдалок. Це коралове пляма сяє переливами барвистих нюансів.

Переходи тону від світлого до густо-рожевому завершуються червоною смужечкою подушки на гойдалках. Сама кругловида красуня написана, звичайно, без претензії на глибину характеристики; в її очах і посмішці лише з’являється вираз переляку і пустощів. Єпископа Фрагонар замінив більш скромною фігурою, а власник “чарівного створення” зображений зовсім юним кавалером. Рожева туфелька злітає в повітря, але амури перетворилися на мармурові статуї, як би созерцающие відбувається.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)