Голова селянина – Казимир Малевич

Голова селянина   Казимир Малевич

У 1929 році К. Малевичу 50 років, він прожив довге творче життя, скуштував всі тяготи неспокійного часу перших років радянської влади. У його живописі в цей період знову з’являються постаті людей. Сам він називає подібний підхід супранатурализмом. Він все ще тяжіє до поділу світу на прості геометричні форми, а колір передає не зовнішнє буття персонажів, але їх внутрішню сутність.

Хто ця значна особистість на картині? Можливо це образ людини як поняття, або портрет сучасника, або автопортрет? У будь-якому випадку хотілося б охарактеризувати його такими словами як сильний, витривалий, що творить.

У картині присутня безліч різних діагоналей. Вони і маленькі фігурки селян другого плану підкреслюють величаву нерухомість головної фігури. Своїми ритмами вони немов виштовхують фігуру вперед. Створюється враження, що людина стає все більше і більше і рухається прямо на глядача. Єдине, що залишає персонажа у просторі полотна – хрест з двох діагоналей, лінії погляду і ліній руху літаків. Дивно, якщо б не було сірого в правому оці селянина, перехрестя б не вийшло!!

Основні виразні засоби тут – це пляму і колір. Цікаво розглянути кольорову гаму. Якщо взяти білий колір як образ вічного життя, червоний як діяльну життя, матеріальну, а чорний як смерть, порожнечу, руйнування? Присутній в картині і жовтий – неземної, духовний, прибрати його і зображення втратить виразність, звучність, стане напруженим. Зелений і синій відіграють другорядну роль. Зелений – колір відродження до життя, колір миру, надії. Синій колір тут близький до фіолетового, що емоційно надає йому відтінки стриманості, поміркованості, також перекладає на духовний початок.

Незважаючи на гадану незвичайність зображення людей у К. Малевича, напрошується аналогія використання кольору з традиційним російським мистецтвом, наприклад з іконописом, костюмом. Хто зможе вийти за межі свого матеріального існування? Так, сталася революція, все навколо стрімко змінювалося і бачення кольору у К. Малевича, швидше за все, було інше, але світ по суті своїй залишався колишнім…

Розглянемо картину зверху вниз: літаки в небі, швидше за все символ війни, вони пронизують цілісність вічного буття чорними лініями, несуть хаос, який зупиняється на постаті селянина. Людина за природою смертна, але має вічну природу і він сповнений життя, творить її тут і зараз. Людина, творячи, долає хаос, він великий і він один з багатьох. Такий сенс вгадується в цій виразної картини Казимира Малевича.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Голова селянина – Казимир Малевич.