Головний вівтар Фрайбурзького собору – Ганс Бальдунг

Головний вівтар Фрайбурзького собору   Ганс Бальдунг

Ганс Бальдунг Грін створив багато прекрасних вівтарів. У німецькому місті Фрайбург-в-Брайсгау є знаменитий собор Богоматері, який називають Фрайбурзький Мюнстер Головний Вівтар собору – знамените живописний твір, яке майстер створив у 1513-16 р. р.

Вівтар по праву вважається самим значним твором художника. Прекрасні ліричні сцени з життя Богоматері на стулках вівтаря і повна радості центральна композиція Коронація Діви Марії. Яскраві та сміливі кольори, строгі і ясні композиції, зробили вівтар Фрайбурга одним із шедеврів Північного Відродження.

За формою це двосторонній вівтарний триптих. Протягом року різні стулки і вівтарні картини відкриваються за певних дат і свят, відповідні релігійною подією. Протягом литургическеского церковного року вівтар відкритий, за винятком Різдва і Великого посту. Центральною частиною Головного вівтаря є Коронація Діви Марії.

“Коронація Діви Марії” – центральна картина вівтаря. Середньовічна релігійна живопис символічна. Тут немає випадкових елементів і деталей. У картині відображена головна ідея християнства – вчення про Трійцю. Людським розумом Бог неосяжний, але з любові до свого творіння, Бог відкривається і виявляє Себе людині в трьох Особах. Три божественні Особи це – Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий.

Діва Марія ширяє в оточенні ангелів, які радісно сурмлять в труби, грають на арфах, лютнях, флейтах, виконуючи гімн на славу Богоматері. Над нею голуб – символ Святого духа. Праворуч від Марії зображений Ісус Христос у червоній мантії, під нею ми бачимо рани на його грудях. На руках і ногах Спасителя також позначені рани від цвяхів. Христос увінчаний короною, що символізує терновий вінець. Правою рукою Христос тримає кулю, в ньому Марія бачить своє відображення. Зліва від діви Марії зображений сивочолий Бог Батько, увінчаний короною з дорогоцінними каменями. Бог-Отець, Ісус Христос коронують Діву Марію.

Фрайбурзька Мюнстер – це кафедральний католицький собор. Слід підкреслити, що Фрайбург не підтримав Реформацію і його громадяни залишилися католиками, які відзначають Різдво 25 грудня. Святкування Різдва Христового у католицькому літургійному календарі передує період Адвенту. Він завжди починається за 4 неділі до Різдва. Перша неділя Адвенту – це початок церковного року. Кожне наступне неділю буде святкуватися як другий, третій і четвертий Адвент. Закінчується передріздвяний час Святвечором 24-го грудня.

В період Адвенту Головний Вівтар Фрайбурзького Мюнстера закритий. Закриті стулки утворюють нову композицію з чотирьох панелей, де показано ліричні сцени з життя Діви Марії.

Зараз ми розглянемо вівтарні стулки, які відкриті в період Адвенту. Перша панель ліворуч – Благовіщення. Художник зобразив момент, коли архангел Гавриїл явився Марії зі словами “Радуйся, Маріє, благодаті повна. Зачнеш у лоні і народиш Сина, і наречеш Йому ім’я: Ісус”. Яскравий і барвистий колорит картини справляє сильне враження. Художнику вдалося передати стрімкий рух архангела – крила, що майорять зелені одягу і волосся. А Діва Марія, почувши благу звістку, опускається на коліна.

На другій панелі показана Сцена зустрічі Марії та Єлизавети. Євангеліє від Луки описує зустріч так: “Коли Єлизавета почула привітання Марії, кинулась дитина в утробі її і Єлисавета сповнилася Святого Духа, і вигукнула гучним голосом, і сказала: …благословенна Ти між жонами, і благословенний плід лона Твого!”. Таким чином, Єлизавета стала першою людиною, який проголосив Богоматері її майбутнє. У черевах обох жінок позначені плоди, у Єлизавети – майбутній Іоанн Хреститель і у Марії – Ісус Христос.

Третя панель зображує Народження Ісуса Христа. По колірній гамі вона різко відрізняється від інших. Темний фон картини освітлений тільки світлом місяця. Марія схилила коліна й молитовно склала руки. Яскраво висвічується фігурка немовляти Ісуса, і лик Марії освітлений божественним сяйвом, яке виходить від новонародженого. Бальдунг Грін використовував художній прийом контрасту, який посилює емоційний вплив всієї композиції.

На четвертій панелі показана Сцена Втечі в Єгипет. Розповідь про втечу Святого сімейства в Єгипет міститься тільки в Євангелії від Матвія. Праведного Йосипа уві сні з’явився ангел, повелевший: “встань, візьми Дитятко та Матір Його, і втікай до Єгипту, і там зоставайся, аж поки скажу тобі, бо Дитятка шукатиме Ірод, щоб Його погубити”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Головний вівтар Фрайбурзького собору – Ганс Бальдунг.