Голубина книга – Микола Реріх

Голубина книга   Микола Реріх

Багато ранні роботи Миколи Костянтиновича Реріха були присвячені темі “Давня Русь. Слов’яни”. У цих картинах художник зумів підняти завісу часу, переносячи глядача на багато століть назад – у землю далеких предків.

Нерідко сюжети були почерпнуті з легенд, переказів та апокрифів. Реріха завжди цікавила суть вічних питань світобудови. Символічне і космогонічне початок виразилося у творчості художника дуже рано. Вже у роботах початку 1900-х років він створив духовно напружений, багатозначний образ ідеально-прекрасного слов’янського світу, навіяний мрію про “золотий вік”, що яскраво проявилося в ескізах розписів і мозаїк. Його картина “Голубина книга” ілюструє російський народний духовний вірш з однойменною назвою.

В Голубиній книзі йдеться про походження світу. Сенс легенди – філософський, з пізнішими варіантами християнської міфології. В ній збереглися відгомони найглибших часів, доходять до джерела загального і для індійських Вед, і для російського фольклору. Недарма заповітна книга, про яку співали билин, іменується “голубиної”, тобто “глибинною”, що означає одночасно і “стародавня” і “мудра”. За легендою Свята книга впала на землю з грозової хмари. Вона була “і не мала, не велика: долини книга сороку сажень, поперечки двадсяти сажень”. Сотні християн від царів і князів до простого люду прийшли подивитися на книгу, але ніхто не наважується доторкнутися до неї.

Тільки мудрий цар Давид Овсійович, наблизився до неї. Вона розкрилася, відкривши йому слово Боже. Потім князь Володимир Володимирович підійшов до книги і попросив царя Давида прочитати і пояснити Божі діяння, щоб зрозуміти, як він створив землю, прекрасне сонце, місяць, зірки та інше. Але мудрий цар відповів, що не може прочитати Святу книгу, тому що вона занадто велика. Він не може утримати її в руках або покласти на аналой, але напам’ять може прочитати слово Боже: “Земля почала бути по Божій волі; Прекрасне сонце – лик нашого Господа Ісуса Христа; місяць – Його груди, а численні зірки – його Божественне вбрання…”. Епізод на картині представлений так, як легенда оповідає про нього.

Темна грозова хмара нависла над середньовічним російським містом, перед собором лежить величезна відкрита книга. Біля неї стоїть сивобородий цар, і передає її мудрість “православному народу”, зібрався навколо великої Книги. “І голубина книга з неба впала. І скарб зверху прийшло. І не відразу знайшли мудрого для прочитання книги. І різні народи пам’ятають про ці принесених благовестях…”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)