Господиня і служниця у внутрішньому дворику – Пітер де Хох

Господиня і служниця у внутрішньому дворику   Пітер де Хох

Пітер де Хох був яскравим представником дельфтской художньої школи. Найчастіше він звертався до побутових сюжетів, сценам повсякденного життя сучасників.

Походячи з самих низів голландського суспільства, у своїх ранніх творах худлжник звертався до грубуватим жанрових сценок, найчастіше це були зображення солдатів у стайнях чи тавернах. Він навчався у пейзажиста Ніколаса Берхема в Харлеме. У 1653 надходить на службу камердинером до купця Юстуск Делагранжу. Супроводжуючи свого господаря, він багато подорожує, а в 1655 р. переїжджає в Дельфт, де його роботодавець міцно влаштувався. На 1655-63 роки припадає розквіт його творчості, коли він одружився, осів у Дельфті, був прийнятий у місцеву гільдії художників Святого Луки. В цей період він пише сімейні портрети, домашні інтер’єри заможних родин. Традиційно багато уваги в дельфтской школі приділяли точної передачі простору, освітлення, колориту.

Картина “Господиня і служниця у внутрішньому дворику” створена в період розквіту творчості Пітера де Хоха, по праву вважається однією з кращих його робіт.

Жанрова побутова сценка показує нехитрий сюжет: молода служниця показує своєї господині рибу, куплену на ринку. Господиня, яка розташувалася в мощеному плитками дворику, відірвалася від свого рукоділля, щоб поглянути на рибу, голова якої визирає з мідного відерця, начищенного до блиску. Весь навколишній простір сяє суворої чистотою і порядком. Хвіртка з внутрішнього дворика відкривається в невеликий акуратний сад, відкритий арочний отвір, у свою чергу, виходить на набережну, за противополжной стороні каналу поспішаючи прогулюється пара. Проста, але ретельно виписана до найдрібніших деталей сценка, пронизана атмосферою спокою, спокою, блаженного комфорту, гармонійного єднання людини і навколишнього середовища. Показуючи буденні клопоти по будинку двох жінок, художник в той же час наповнює її немов особливим змістом. Де Хох немов обмежив життєвий простір двох жінок будинком, невеликим двором і садом.

Хоча фігури розміщені під відкритим небом, що рідко зустрічається в роботах Пітера де Хоха, однак огрниченное стіною будинку, парканом і хвірткою, внутрішньо простір брукованого двору, все ж створює відчуття затишку. Замкнутість простору не заважає сприйняттю головної ідеї цього невеликого твору, як і багатьох інших, створених майстром в цей період – щастя від перебування в спокійному, затишному світі голландських бюргерів. Такий размерений і неспішний спосіб життя був характерний для міста Делфта, де і була написана ця картина.

Припускають, що моделлю для дівчини-служниці стала дружина художника, Жанетта ван дер Бург, дочка торговця фаянсом. Після смерті коханої дружини де Хох впав у депресію, його здоров’я сильно похитнулося. Твори пізнього періоду стають все більш похмурими і сухими. Помер художник у злиднях, у притулку для душевнохворих в Амстердамі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Господиня і служниця у внутрішньому дворику – Пітер де Хох.