Гравці – Олександр Дорогів

Гравці   Олександр Дорогів

Змістовний сюжет “Гравців” був написаний російською маринистом Дороговим Олександром Матвеевичем в 1840 році. До цього періоду напрямок автора бік мариністики було позначено і прийнято суспільством, однак Дорогов іноді відхилявся від наміченого курсу і писав ось такі роботи. Стиль картини можна віднести до російської будермейеру. Цей напрямок одержав розвиток у Австрії та Німеччини, залишаючись популярним протягом 33 років, починаючи з 1815 року.

Примітний будермейер обивательські і простими сюжетами з часткою глузування над людськими вадами і недоліками. Тема азартних ігор, як приклад якоїсь залежності від своїх уподобань, легко уміщається в рамках карикатури. Дорогов чітко позначив у своїй роботі ту саму грань, переступивши яку, людину можна з упевненістю назвати залежним або ігроманом.

Зверніть увагу на обстановку кімнати, на той бруд і залишену посуд після трапези, убогий вигляд господаря будинку і гостей, тут же спали. Життєві турботи – пусте! Що їм безсонна ніч і охайність, повагу до традицій і думку суспільства? Головне – картежная суєта і прибуток, а, бути може, і збиток, але сам процес – є сенс вечірніх зборів в ігровій кімнаті. Учасники гри – чоловіки різного достатку та віку.

Господар будинку прикрашено в домашній халат і характерну домашню шапочку. Він не відчуває себе героєм партії, але з цікавістю дивиться на суперника зліва, очікуючи відповідних дій. Вибивається з убогої команди пан з тростиною. Він здається більш впевненим у своїх силах і наймолодшим, холеним і добре одягненим.

На тлі старої сірої комірчини його персона просто кричить хорошим достатком і правильною поведінкою. Зате громадянин на кушетці – ізгой “вищого суспільства”. Він тільки що прокинувся, але, здається, ще п’яний. Хто він? Прислуга і теж завсідник азарту? Крім гравців художник помістив в сюжетну композицію стороннього спостерігача, мабуть лакея. Він з цікавістю прочинив двері, щоб упевнитися, що все йде своїм чередом і господа ще в процесі гри.

Швидше за все, для слуги не нові посиденьки до ранку за картковим столом. Ось така уявна ідилія людського пороку постала перед глядачем у виконанні російського живописця. Дорогов від усієї душі посміявся над своїми героями і обстановкою убогій, брудної, розбитою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Гравці – Олександр Дорогів.