Гравюри “Капрічос” (Вередування) “Жахи війни” – Франсіско де Гойя

Гравюри Капрічос (Вередування) Жахи війни   Франсіско де Гойя

Гойя бере участь у захисті свого рідного міста Сарагоси у війні з французами. Він створює свою другу серію гравюр – “Жахи війни”. Серія складається з 85 сторінок. Вони володіють величезною художньою силою документа, свідчення очевидця цієї героїчної боротьби іспанського народу з Наполеоном.

Один з перших аркушів серії присвячений іспанської дівчині Марії Агостине, учасниці оборони Сарагоси, що стоїть на горі трупів і продовжувала стріляти, коли всі навколо були вже вбиті. Лист називається “Яка доблесть!”. Покалічена натовп, розрубані трупи, грабежі, насильства, розстріли, пожежі, страти – “художнику жодного разу не змінили ні твердість руки, ні вірність очі в зображеннях, які і зараз змушують здригатися самі міцні нерви…”

Ця серія – вершина реалістичної графіки Гойї. У ній немає алегоричності, все гранично зрозуміло і надзвичайно виразно. Художник широко використовує контрасти світла і тіні. Гойя вдається до алегорії лише в тих листах, які присвячені періоду реакції, наступило після 1814 року, коли він знову змушений говорити езопівською мовою. Кінь, отбивающаяся від зграї собак, – це Іспанія серед ворогів. Диявол в образі кажана записує в книгу постанови “проти загального блага”…Серія завершується образами безмежного песимізму.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Гравюри “Капрічос” (Вередування) “Жахи війни” – Франсіско де Гойя.