Гротесковий портрет старої (Потворна герцогиня) – Квентін Массейс

Гротесковий портрет старої (Потворна герцогиня)   Квентін Массейс

Квентін Массейс – один з найбільших представників антверпенської школи живопису. З нього зазвичай починають історію нідерландського Відродження. Картина “Гротесковий портрет баби” завжди привертала увагу, по-різному інтерпретувалася, довгий час як сатира на старість.

У цьому ключі аналізувався той факт, що Леонардо да Вінчі, відчував інтерес до всяких аномалій, зробив з неї два малюнка. В даному ряду доречний набагато пізніший приклад – робота Б. Строцці “Стара кокетка” , що зберігається в ДМОМ їм. А. С. Пушкіна в Москві.

На користь такого трактування говорить квітка у руці “герцогині”, традиційний символ тлінності в європейській живопису. Але можливе й інше пояснення появи цього твору. Як встановили медики, на ньому зображена жінка, яка страждає хворобою Педжета – рідкісним недугою, що характеризується аномалією будови кісток. Якщо так, то робота – не карикатура, а раннє свідоцтво захворювання, яке було вивчено і описано сером Джеймсом Педжетом лише в 1877 році.

Картина в даному випадку виявляється одночасно і “монументом” і “документом” . І якщо перше – мета художника, то друге, як правило, – мимовільне наслідок творчості. Сприйняття і оцінка шедевра в значній мірі залежать від точки зору глядача.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Гротесковий портрет старої (Потворна герцогиня) – Квентін Массейс.