Груповий портрет членів стрілецької гільдії в Антверпені – Давид Тенірс

Груповий портрет членів стрілецької гільдії в Антверпені   Давид Тенірс

Ермітажна картина стала першою великою замовною роботою Тенірса і призначалася для залу, в якому проходили асамблеї, в будинку гільдії стрільців. У цьому будинку вона перебувала до 1749, але потім з-за фінансових труднощів гільдії полотно Тенірса Молодшого було продано голландському художникові Герарду Хуту. Дія картини розгортається на Гроті Маркт – головній площі Антверпена. Зліва видно ратуша.

Художник показує строгість і простоту правого крила будівлі, яке контрастує з центральної виступаючою частиною фасаду, насиченою декоративними деталями і енергійною по пластиці. Ліва частина ратуші, зрізана рамою, не видно. Гігантський триярусний фронтон, здвоєні колони, ніші, прикрашені статуями “Мадонна з Немовлям на півмісяці” , “Правосуддя” і “Мудрість”- все це справляє враження надзвичайного багатства архітектурних форм.

Точністю і ретельністю виконання самих дрібних деталей Тенірс як би висловлює своє шанобливе ставлення до пам’ятника могутності Антверпена. Праворуч від ратуші зображена вулиця Zilversmidstraat з будівлями XVI ст. В крайньому справа будівлі, фасад якого прикрашений червоним полотном з гербами, перебувала гільдія “Oude Voetboog”, організована в XV ст.

Створюючи це велике полотно, Тенірс не вдавався до допомоги інших майстрів. На відміну від художників архітектурного жанру, що спеціалізувалися в і зображенні інтер’єрів та екстер’єрів церков, Тенірс сам намалював і архітектурний фон, і портрети.

У картині Тенірса фігури першого плану і архітектура настільки органічно співвіднесені один з одним, що сприймаються як нерозривні частини цілого. Крізь віконні прорізи ратуші також видніються постаті, які візуально сприяють єдності твору. Завдяки вдало знайденої пропорційності людина знаходиться у гармонійній зв’язку з архітектурою. Тому персонажі Тенірса не здаються загубленими в натовпі. Про сюжет цього твору висловлювалися різні припущення. Наприклад, ван дер Бранден вважав, що на полотні представлений парад з нагоди ювілею декана гільдії Годеварда Сиейдерса.

На думку Klinge, визначення сюжету, зроблене ван ден Бранденом, навряд чи правомірно з-за відсутності документальних підтверджень. Вона, як і Делень, справедливо зазначає, що на площі відбувається парад найстарішою в Антверпені гільдії “Oude Vbetboog” Деканом її, як правило, був бургомістр міста. Члени гільдії зображені в чорних костюмах з червоними поясами. У трьох літніх персонажів червона стрічка пов’язана через плече. Для того щоб урізноманітнити монотонність чорних плям і наситити картину кольором, Тенірс зобразив деяких представників гільдії у жовтих костюмах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Груповий портрет членів стрілецької гільдії в Антверпені – Давид Тенірс.