І відкриваємо ворота – Микола Реріх

І відкриваємо ворота   Микола Реріх

Серія “Sancta” була написана в 1922 році під час перебування художника в Америці. У перекладі “Sancta” означає “Святі”, але сам Микола Костянтинович волів слово “Подвижники”. У серію увійшли картини “І відкриваємо ворота”, “І продовжуємо лов”, “І трудимось”, “І не боїмося”, “І бачимо”, “Сам вийшов”, “Святий Сергій”.

У цих полотнах Реріх відтворює близькі його серцю рідну природу і давньоруську архітектуру. На їх тлі розгортаються сцени з життя російських подвижників. Художник показує моральну силу руського чернецтва, його самовідданий подвиг. Цікавий факт: в одному з європейських мов не існує аналога слову “подвиг”. На картині “І відкриваємо ворота” ми бачимо ченця, що відкриває арочні ворота, за якими – дорога, що веде до давньоруського монастиря.

Через відкриті ворота видніються хвилясті пагорби, звивиста річка – пейзаж, настільки характерний для північної російської природи. На одному з пагорбів стоїть каплиця. Так само як і в “Квітах Морії” відкриті врата і пейзаж означають духовне пробудження і майбутній шлях. “Ніхто і ніщо не може позбавити людину в устремлінні до світлого майбутнього, до відкритих воріт Світла”, – писав Микола Костянтинович. 24 березня 1924 р. в Америці вперше відкрився музей, присвячений творчості одного художника, – музей Миколи Реріха. У щойно відкритому музеї і була представлена серія робіт під назвою “Sancta”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)