Ігри дітей – Пітер Брейгель

Ігри дітей   Пітер Брейгель

Картина написана Брейгелем в 1560 році. Сюжетно і композиційно вона близька таким творам Брейгеля, як “Прислів’я” і “Битва Масляниці і Посту”, створеним роком раніше. Їх об’єднують барвистість і многофигурность композиції, прагнення до гранично докладного, вичерпного висвітлення обраної теми. Н. А. Гершензон-Чегодаєва зазначає, що всі три роботи носять підкреслено дидактичний характер; служить основою їх “тема божевілля людського існування в умовах “перевернутого світу””.

Сандра Хиндман зауважує, що традиція зображення дитячих ігор існувала і до Брейгеля, в XV столітті: цей мотив нерідко був присутній на полях календарів і часословов. Досить імовірно, що Брейгель був знайомий з такими ілюстраціями, однак спектр зображуваних ним ігор набагато ширше, ніж у його попередників, і має, по всій видимості, дещо іншу символіку.

На картині зображена міська площа; праворуч від неї йде вглиб вулиця, а ліворуч видно фрагмент пейзажу: кілька дерев, галявина і невелика річка. Всюди ми бачимо групки дітей, поглинених грою. Цікаво, що різні автори наводять різні цифри щодо їх кількості: деякі вказують, що дітей на картині “понад 230”, інші – що їх “понад 250”. Жан-П’єр Ванден Бранден у своїй роботі “Les Jeux d’enfants de Pierre Bruegel” називає більш конкретні цифри: 168 хлопчиків і 78 дівчаток. Різні цифри наводяться і щодо кількості зображених Брейгелем ігор: 83, 86, більше 90.

Учасники цієї масової сцени не об’єднані ніяким загальним дією: вони розбиті на ізольовані, індиферентні один до одного гурту. Звертає на себе увагу той факт, що в персонажах Брейгеля дуже мало дитячого: вони зображені скоріше як маленькі дорослі. Ідеалізація дитинства, яка стане типовою при зображенні дітей в наступні століття, аж ніяк не практикувалася у часи Брейгеля: в дитинстві бачили лише етап підготовки до дорослого життя і до дітей ставилися відповідним чином. Обличчя дітей позбавлені індивідуальних особливостей і здаються примітивними і тупуватими. Жодна дитина не посміхається, їх веселощі виглядає серйозним, зосередженим.

Оскільки діти зображені настільки незвичним для нас чином, важко сказати, чи є на картині дорослі. Багато дослідників вважають, що Брейгель зобразив виключно дитячий світ; інші припускають, що на картині присутні кілька дорослих.

У композиції картини звертають на себе увагу незвично високий горизонт і зміщена перспектива, напрямна погляд глядача вправо і вглиб.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)